29 Mart 2012 Perşembe

Babylon 5 Bölüm Özetleri, 3. Sezon


1. SEZON 2. SEZON 3. SEZON 4. SEZON 5. SEZON

Not: İzlemediğiniz bölümün özetini okumamanız tavsiye edilir.


03x01 Matters of Honor


Zagros 7 bölgesinde konuçlanmış bir kolcu eğitim kampı, Centauri güçleri tarafından ablukaya alınır. Kolculardan biri olan Marcus, durumu John Sheridan ve Büyükelçi Delenn'e anlatabilmek için hayatını tehlikeye atarak ablukayı yarar ve Babylon 5 İstasyonu'na gelir. John Sheridan ve Delenn, hayatlarını Gölgeler ırkıyla savaşmaya adamış kolcuları kurtarmak adına küçük bir birlik kurarak Zagros 7 bölgesine ulaşırlar. Burada onları bir Minbari-Vorlon ortak yapımı olan Akyıldız gemisi beklemektedir. Komutan Sheridan, Akyıldız'ın teknolojisinden oldukça etkilenir. Bu gemiler Gölgeler'le savaşmak için özel olarak üretilmiştir ve varlıkları gizli tutulmaktadır. Birlik, Centauri güçlerinin gezegen yörüngesine yerleştirmiş olduğu mayınları imha ederek, gezegende mahsur kalan kolcuları kurtarır; ama o sırada ortaya çıkan bir Gölgeler gemisi peşlerine takılır. Komutan Sheridan, Akyıldız'ın teknolojisine güverenerek üst uzaydayken geçit açar ve ortaya çıkan yok edici enerjinin sayesinde peşlerindeki Gölgeler gemisini atlatmayı başarırlar. Öte yandan Dünya Kuvvetleri İstihbarat Teşkilatı'ndan David Endawi, bir süre önce ilk kez görüntülenmiş olan Gölgeler gemisiyle ilgili bilgi alabilmek için Babylon 5'a gelmiştir. Büyükelçilerle görüşmeler yaparak, daha önce bu gemileri görüp görmediklerini sorar. Büyükelçilerden edindiği bilgilerle Dünya Birliği Merkezi'ne rapor verir. Fakat Gölgeler'in Dünya Birliği Merkezi'ne de sızmış oldukları anlaşılacaktır.


03x02 Convictions

Babylon 5 İstasyonu'nun halka açık bölümlerinde yaşanan bombalama olayları nedeniyle, ölüm ve yaralanmalar gerçekleşir. Yaralılar arasında Minbari ateşesi Lennier da vardır. Güvenlik şefi Garibaldi ve ekibi, patlamalardan kimin sorumlu olduğunu ortaya çıkarabilmek için zamanla yarışa girer. Öte yandan Mollari ve G'Kar, bir patlama sonrası aynı asansörde mahsur kalırlar. Bu durum, birbirlerine duydukları öfkenin de gün yüzüne çıkmasına neden olacaktır. Güvenlik güçleri, bombalı eylemlerin ardında, üssün mühendislik bölümü çalışanlarından Robert J. Carlson'ın olduğunu tespit eder. Bunun üzerine Robert J. Carlson'ın yaşadığı bölüme bir ekip gönderilir; ama ekip operasyon sırasında patlayan bomba nedeniyle Robert J. Carlson'a yaklaşamaz. Robert J. Carlson, John Sheridan ile görüşmek ister. Amacı kendisine tahsis edilecek bir gemiyle üsden kaçmaktır. Aksi takdirde tüm üssü havaya uçurmakla tehdir eder. Sheridan bombacıyı ikna etmeye çalışırken ekipler de bir yandan bombayı bulmaya çalışır. Nihayet bomba bulunur ve üsden uzaklaştırılır. John Sheridan da Robert J. Carlson'ı etkisiz hale getirmeyi başarır. Asansörde mahsur kalan Mollari ve G'Kar ikilisi ise, üs görevlileri tarafından kurtarılacaktır.


03x03 A Day in the Strife

Ansızın Babylon 5 İstasyonu'nun yakınında beliren ve daha önce hiç görülmemiş bir uzay sondasından mesaj alınır. Mesajda fizik, tıb, biyoloji ve meloküler içerikli son derece karmaşık pek çok soru vardır. Eğer sorulan tüm sorulara  24 saat içinde doğru yanıt verilirse, çok ileri bir teknolojinin hediye edileceği; ama eğer sorulara doğru yanıt verilmezse sondanın şiddetli bir biçimde patlayacağı aktarılmaktadır. Bunun üzerine Babylon Üssü'ndeki bilim adamları dünyadan da yardım alarak soruların doğru yanıtlarını bulmaya çalışırlar. John Sheridan, kendilerine verilen süre dolmak üzereyken bunun bir aldatmaca olduğunu farkederek, soruların cevaplanmamasını emreder. Ona göre bu sondayı yapanlar, evrende kendi gelişmişlik düzeyine sahip uygarlıkların olup olmadığını araştırıyor ve eğer varsa bu uygarlıkların yok ediyorlardır. Sorulara yanıt alamayan sonda üssü terkeder. Ama teorisinin doğruluğunu ispatlamak isteyen Sheridan, sonda yeteri kadar uzaklaşınca soruların cevaplarını yollar ve tahmin ettiği gibi sonda büyük bir şiddetle patlar. Öte yandan, Centauri denetiminde kurulan Narn hükümeti, Babylon 5 İstasyonu'na Na'Far adlı yeni bir elçi tayin etmiştir. Ayrıca G'Kar'ın yurda dönüp teslim olması, aksi takdirde Narn anavatanındaki pek çok ailenin tutuklanacağı bildirilmiştir. Kendisi uğruna masum bireylerin zarar görmesini istemeyen G'Kar Narn anavatanına dönmeye karar verir; fakat üsdeki yandaşları onu bu kararından vazgeçirecektir.


03x04 Passing Through Gethsemane

Babylon 5 sakinlerinden Rahip Edward, odasının duvarına kanla "Ölüm Aramızda" yazıldığını görünce büyük bir paniğe kapılarak durumu güvenlik şefi Garibaldi'ye bildirir. Ama ikili odaya geri döndüğünde yazı kaybolmuştur. Rahip Edward, bu olaydan kısa bir süre sonra yine aynı yazıyla karşılaşır. Üstelik bu kez bir cinayete dair görüntüler ve sesler de duymuştur. Bu durum Rahip Edward'ın kendisinden kuşkulanmasına ve araştırma yapmasına neden olur. Rahip Edward, geçmişte cinayetler işleyerek kişilik silinmesi cezasına çarptırılmış biridir. Önceki kişiliğinde öldürmüş olduğu insanların aileleri, intikam almak adına bir Centauri telepatını kullanmışlardır. Bu telepat, Rahip Edward'ın zihnine girerek onun geçmişteki anılarını hatırlamasını sağlamıştır. Rahip Edward önceki hayatında yaptığı kötülükleri öğrendiğinde büyük bir boşluğa düşer ve olacakları kabullenerek kurbanların ailelerine teslim olur.  Nitekim Rahip Edward öldürülür. Ama kendisini öldüren kişi de Rahip Edward'la aynı kaderi paylaşacaktır. Diğer yandan telepat Lyta Alexander, bir Vorlon gemisiyle üsse gelir. Bu gelişme karşısında herkes oldukça şaşkındır; fakat Lyta Alexander artık Vorlonlar ile çalıştığını söyler.


03x05 Voices of Authority

Büyükelçi Delenn, Gölgeler'le yapılacak büyük savaş için kadim ırklarla ittifak kurulması gerektiğini söyler. Çünkü güçlü ve bilge ırklar olmadan bu savaşı kazanmaları mümkün değildir. Draal, artık nerede oldukları bilinmeyen bu ırkları bulmak için yardımcı olabileceğini açıklar. Bunun üzerine Susan Ivanova gezegene inerek kendini makineye bağlar ve bu ırklardan birini nerede bulabileceklerini öğrenir. Aynı zamanda Luis Santiago suikastinin şu an ki Dünya İttifakı Başkanı Clark tarafından planlandığına dair bir kanıt da bulur. Bu kanıt dünyaya gönderilecek ve politik kargaşalara neden olacaktır. Susan Inavova yerini öğrendiği kadim ırkı bulmak için yola koyulur. Ama karşılaşılan Kadim ırk, ilk önce Gölgeler'le mücadele etmeye yanaşmaz; fakat daha sonra Ivanova'nın teklifi kabul eder. Böylelikle Gölgeler'e karşı oluşturulan ittifaka güçlü bir üye daha kazandırılmış olur. Öte yandan Barış Bakanlığı'nca politik danışman olarak üsse gönderilen Bayan Musante, temelleri bir süre önce atılmış olan "Gece İzleyicileri" adlı bilgi toplama grubundan, üsde olan her şeyi rapor etmelerini ister. Ama dünyada çıkan politik kargaşa nedeniyle geri çağrılır.


03x06 Dust to Dust

Kullanan kişiye geçici olarak telepatik yetenekler kazandıran bir uyuşturucunun izini süren Psi Polisi Bester üsse gelir. Amacı bu uyuşturucuyu pazarlayan şebekeyi ortaya çıkarmaktır. Ama onun bu ziyaretinden kimse hoşnut değildir. Çünkü Bester'ın izinsiz olarak zihinlerini tarayabileceğinden endişe ederler. Bu nedenle Bester'a, etkisi geçene kadar telepatik yeteneklerini bastıracak bir ilaç enjekte edilir. Bester ve Garibaldi, çok geçmeden üsdeki uyuşturucu şebekesini çökertmeyi başarır. Ama G'Kar, bu uyuşturucunun etkisiyle Mollari'nin odasına gider ve onun zihnine girer. Mollari'nin zihninde gördükleri G'Kar'ı iyice sinirlendirir. Artan nefreti ve kızgınlığıyla Mollari'yi öldürmeye karar verir; ama sessizce araya giren Kosh, onu engeller. Tüm bunların ardından G'Kar mahkemede suçunu kabul eder ve 60 günlük hücre cezasına çarptırılır.


03x07 Exogenesis

Üssün alt katlarında yaşayan evsizlerden birisi, vücuduna giren bir parazit nedeniyle yaşamını yitirir. Dr. Stephen Frenklin, yaptığı incelemeler sonucu parazitin omuriliğe yapıştığını farkeder. Kolcu Marcus ise, çevresindeki bazı kişilerin son zamanlarda çok farklı davranışlar sergilemeleri nedeniyle durumu Güvenlik Şefi Garibaldi'ye anlatır; ama Garibaldi Marcus ile pek ilgilenmez. Bunun üzerine Marcus, Dr. Stephen Frenklin'den yardım ister. İkili Marcus'un yakın arkadaşı Duncan'ın odasına gittiğinde gizli bir geçit bulurlar. İçeri girdiklerinde ise, parazitlerin etkisinde olan bir grup insanla karşılaşırlar. Gruba müdehale etmek isteseler de bu kişilerce tutsak alınırlar. Ama ikili çok geçmeden söz konusu parazitlerin, galaksideki kurtarılmaya değer tüm güzellikleri kaydedip saklayan canlılar olduğunu anlarlar. Yaklaşan savaş nedeniyle, çoğu bilgi, teknoloji ve sanat çalışmaları bu parazitler tarafından güvence altına alınmaktadır.


03x08 Messages from Earth

Yıllardır Dünya İttifakı adına çeşitli gezegenlerde araştırmalar yapan Dr. Mary Kirkish, çok önemli bir bilgiyi paylaşmak için Babylon 5 İstasyonu'na gelir. Dr. Mary Kirkish ve ekibi, 7 yıl önce Mars'ta yaptıkları araştırmalar sırasında toprağın altına gömülü bazı gemiler bulmuşlardır. Ama Dünya İttifakı bu buluntuları derhal gizlemiş ve araştırma ekibini de dağıtmıştır. Mars'ta bulunan gemiler Gölgeler ırkına aittir. Dr. Mary Kirkish, Dünya Gücünün Ganymede adlı bölgede bu gemilerden birini daha bulduğunu ve üzerinde araştırmalar yapıldığını açıklar. Dünya ittifakı, bu gemilerin teknolojisini çözmek ve bu teknolojiyi kullanmak istiyordur. John Sheridan ve Delenn, bunu engellemek için Akyıldız'a binerek Ganymede bölgesine giderler. Ama onlar bölgeye ulaştıklarında uyur durumda olan gemi uyanmış ve etrafı yakıp yıkmıştır. Komutan Sheridan gemiyi durdurmak için ateş açar; ama gemi Akyıldız'ın peşine düşmüştür. Sheridan bir Gölgeler gemisiyle baş edemeyeceğini bildiği için kurnazca bir plan hazırlar ve onu Jupiter'in çekim kuvvetini kullanarak yok eder. Bu olay çarptırılmış bir şekilde dünya medyasında haber olur. Başkan Clark, yaşanan gelişmeleri Dünya genelinde sıkıyönetim ilan etmek için bir bahane olarak kullanacaktır. Öte yandan Dünya Barış Bakanlığı'na bağlı "Gece İzleyicileri" adlı örgütün Babylon 5 üssündeki üyeleri, istihbarat çalışmalarına hız vermiştir. Örgüt özellikle Komutan Sheridan ve diğer üst düzey istasyon görevlilerinden kuşkulanmaya başlamıştır.


03x09 Point of No Return

Dünya İttifakı Başkanı Clark'ın sıkıyönetim ilan etmesi, geniş çaplı bir kargaşanın yaşanmasına neden olmuştur. Babylon 5 İstasyonu da bu kargaşadan nasibini alır. Dünya İttifakı yetkilileri, sıkıyönetim süresi boyunca üssün güvenliğinden "Gece İzleyicileri" örgütünün sorumlu olduğunu açıklarlar. Bu karar başta Güvenlik Şefi Garibaldi olmak üzere herkesi huzursuz eder. Yetkiyle donatılan Gece Bekçileri ise, derhal işe koyulmaya ve üsde despotizm yaratmaya başlamıştır. Fakat John Sheridan, bir yasal boşluktan yararlanarak hepsini etkisiz hale getirir. Clark'ın başkanlığından hoşnut olmayan ve sıkı yönetim kararına uymayan General Hague ve adamlarıysa, ittifak güçleri tarafından yok edilmeye çalışılır. John Sheridan sıranın bir gün kendilerine de geleceğinden endişe etmektedir. Öte yandan ölen Centauri imparatorunun eşi Leydi Morella, Mollari'nin davetiyle Babylon 5 İstasyonu'na bir ziyaret gerçekleştirir. Aynı zamanda güçlü bir kahin de olan Leydi Morella, Mollari ve Vir'ın bir gün Centauri İmparatorluğunun tahtına oturacakları kehanetinde bulunur.


03x10 Severed Dreams

Dünya İttifakı Başkanı Clark, sıkıyönetim kararına uymayan Mars Kolonisi'nin bombalanmasını emreder. Bu harekat binlerce masum insanın ölümüyle sonuçlanmıştır. Öte taraftan Başkan Clark'a ve yönetimine direnen General Hague'nin gemisi Alexander, ittifak güçleriyle girdiği çatışmalar sonucu bakım ve ikmal amacıyla Babylon 5 Üssü'ne gelir. General Hague, kısa süre önce gerçekleşen bir çatışmada yaşamını yitirmiş ve geminin komutasına Binbaşı Ryan geçmiştir. Binbaşı Ryan her geçen gün işlerin daha da kötüleştiğini açıklar. Hatta Orion 7 ve Proksima 3 kolonileri, son gelişmeler sonrası dünya ittifakından ayrılarak bağımsızlıklarını ilan etmişlerdir.  Alexander'ın ardından bir başka direniş gemisi olan Churchill de Babylon 5 İstasyonu'na gelir. Bunun üzerine Dünya İttifakı Güçleri, hem Alexander ve Churchill'i etkisiz hale getirmek hem de Babylon 5'ın kontrolünü ele geçirmek için üsse operasyon düzenler. Babylon 5 ekipleri, ilk akına başarıyla karşılık vererek, karşı cepheyi dağıtır. Ama Babylon 5, bu mücadele sonrası büyük hasar almıştır ve 2. bir saldırıyı püskürtebilecek durumda değildir. Korkulan olur ve Dünya Güçleri yeni bir taarruz başlatır. Fakat Babyon 5 düşmek üzereyken imdadına Delenn önderliğindeki Minbari güçleri yetişir. Dünya gemileri, Minbariler'le baş edemeyeceklerini bildikleri için geri çekilirler. Komutan John Sheridan, Dünya İttifakı'nın mevcut siyasi yönetimini tanımadığını ve yönetim değişene kadar Babylon 5'ın bağımızlığını ilan ettiğini duyurur.


03x11 Ceremonies of Light and Dark

Yaşanan olaylardan sonra "Gece İzleyicileri" örgütünün tespit edilen üyeleri üsden gönderilse de, kendilerini gizlemeyi başaran küçük bir grup, Büyükelçi Delenn ile bir Minbari Gemi kaptanını kaçırır. Amaçları, Minbariler'in Babylon 5'a olan askeri desteğini ortadan kaldırmak ve Babylon 5'ı savunmasız bırakmaktır. Grup sözcüsü, Minbari savaş gemilerinin üsden ayrılmasını ve Babylon 5'ın Dünya İttifakı'na teslim edilmesini ister; aksi takdirde rehinelerin öldürüleceğini açıklar. Bunun üzerine Marcus, rehinelerin nerede tutulduklarını öğrenmek için kendine özgü bir yol izler ve aradığı bilgiye ulaşır. Babylon 5 güçleri, bu gelişme sonrası derhal bir kurtarma operasyonu düzenler. Grup çökertilir ve rehineler kurtarılır; ama kargaşa esnasında Delenn sırtına saplanan bir bıçak nedeniyle yaralanmıştır. Dr. Stephen Frenklin, durumun ciddi olmadığı ve Delenn'in çok yakında eski sağlığına kavuşacağı müjdesini verir. Öte yandan Delenn, yaşanan olaylar nedeniyle düzenlenemeyen "Yeniden Doğuş Töreni"nin, yakın dostları tarafından unutulmadığını öğrenerek mutlu olur. John Sheridan ise, Delenn'e karşı beslediği duyguları sonunda açıklar. Ayrıca küçük bir üniforma değişimi de üsde heyecan yaratacaktır.


03x12 Sic Transit Vir

Yakın zaman önce Minbar gezegenine Centauri temsilcisi olarak atanan Vir'in, evraklarda sahtecilik yaparak binlerce Narn kölesini kurtardığı anlaşılır. Bu gelişme Büyükelçi Londo Mollari'yi çok kızdırır. Mollari, yetkilerini kötü yönde kullandığını belirterek, Vir'ın Minbar'da ki görevine son verir ve onu tekrar yanına alır. Öte yandan Lyndisty adında güzel bir Centaurili kadın Vir'le tanışmak için Babylon 5 İstasyonu'na gelmiştir. Vir ilk başlarda duruma bir anlam veremese de, daha sonra bu güzel hanımın mustakbel eşi olduğunu anlar. Vir, Lyndisty'nin güzelliğinden çok etkilenir; ama düşünce olarak birbirinden farklı olduklarını anlar. Lyndisty'nin Narnlar'a duyduğu nefret Vir'in hoşuna gitmez. Kaldı ki Lyndisty, pek çok Narn'ın ölümünden de sorumlu olan biridir. Onun istasyona gelişi, Narnlar arasında hoşnutsuzluğa neden olur ve Narnlar tarafından kendisine süikast girişiminde bulunulur.


03x13 A Late Delivery from Avalon

Kral Arthur olduğunu iddia eden bir yabancı Babylon 5 İstasyonu'na gelir. Güvenlik kontrolü esnasında üzerinde silah olduğu tespit edilir. Bunun üzerine güvenlik güçleri kendisini durdurur; ama yabancı kılıcını çekerek onlara karşı koyar. Kolcu Marcus, kendisinin Kral Arthur olduğunu iddia eden kişinin suyuna giderek onu muayene olmaya ikna eder. Dr. Stephen Frenklin, bu yabancının sağlığında herhangi bir anormallik bulamaz. Bı sırada yabancı üs hastanesinden kaçar ve zor durumda kalmış bazı kimselere yardımcı olur. Onun davranışlarından etkilenen G'Kar da kendisiyle içten bir dostluk kurar. Dr. Frenklin, bu yabancı hakkında bir araştırma yapmaya karar verir ve sonunda kendisinin Minbarilerle ilk teması kuran Promethus'un topçu çavuşu David Mclntyre olduğunu ortaya çıkarır. Minbarilerle gerçekleşen ilk temas, bir yanlış anlaşılma sonucu binlerce hayatın yok olmasına sebebiyet vermiştir. David Mclntyre'nin bu olayın etkisinde kaldığı bellidir. Delenn, Kral Arthur efsanesine uygun olarak David Mclntyre'nin acısına son verir ve David Mclntyre, Narnlar'ın direniş mücadelesine katılmak üzere Babylon 5'dan ayrılır.


03x14 Ship of Tears

Gelen yardım çağrısını araştırmaya giden John Sheridan, Telepat Bester ile karşılaşır. Bester çok önemli bir bilgiye sahip olduğunu söyleyerek Babylon 5'a gitmek istediğini söyler. Sheridan tereddütte kalsa da Bester'ı üsse götürür. Bester, düşman için silah sistemleri taşıyan bir konvoyun varlığından haberdar olduğunu ve bunun durdurulması gerektiğini anlatır. Kolcu güçleri, Bester'ın sözünü ettiği konvoyu bulurlar; ama tuhaf bir şekilde konvoyu korumakla görevli bir Gölgeler gemisi çatışmadan çekinerek ortadan kaybolur. Konvoy gemisinin içinden dondurulmuş halde pek çok insan çıkar. Bu kişilerin telepat yeteneğine sahip kimseler olduğu anlaşılır. Gölgelerin, gemilerinin merkezi işletim sisteminde canlı varlıklar kullandığı bilinmektedir, ama bir nedenden ötürü gemilerinde telepatları kullanmaya karar vermişlerdir. Bunun sebebini araştıran üs görevlileri, Gölgeler'in telepatlardan çekindiğini ve telepatlara karşı koyabilmek için gemilerinde telepatları kullanmaya karar verdiklerini ortaya çıkartırlar. Artık Gölgelerin zayıf noktası bulunmuş gibidir. Öte yandan gölgeler, gizlenme ihtiyacı bile duymadan saldırılar yapmaya başlamıştır. Bu gelişme savaşın kapıda olduğunu gösterir. G'Kar ise, bugüne dek kendisinden gizlenen Kolcu Konseyi'ne alınır ve o da ittifakın bir parçası olur.


03x15 Interludes and Examinations

Gölgelerin artık açıktan saldırılar düzenliyor oluşu John Sheridan ve arkadaşlarını endişelendirir. Sheridan,, Bağımsız Dünyalar Topluluğu'nu birleştirmeye çalışsa da başarısız olur. Çünkü pek çok uygarlık Gölgeler'in karşısına çıkmaya ve onlarla mücadele etmeye çekinmektedir. Bu korkunun ancak ve ancak Gölgeler'e karşı kazanılacak bir zaferle ortadan kaldırılabileceğine inanan Sheridan, Vorlon Büyükelçisi Kosk'tan yardım ister. Amacı bir Vorlon filosunun Gölgeler'e karşı koyması ve zafer kazanmasıdır. Böylelikle, bu zaferi duyan pek çok ırk, Gölgeler'in de mağlup edilebildiğini düşünerek, düşmana karşı ittifak kurmaya cesaret edebilecektir. Ama Büyükelçi Kosh, ilk başta Sheridan'ın isteğini kabul etmez. John Sheridan ise Kosh'un bu tutumuna sinirlenir ve onunla münakaşa eder. Sonunda Kosh Sheridan'ın teklifini onaylar ve bir Vorlon filosu Gölgeler gemilerine saldırır. Bu savaş Vorlonlar'ın zaferiyle sonuçlanmıştır; ama zaferin bedeli ağır olur ve Büyükelçi Kosh Gölgeler tarafından öldürülür. Öte yandan aşırı dozda uyarıcı almaya devam eden Dr. Stephen Frenklin, bu şekilde görevine devam edemeyeceğini söyleyerek, istifasını verir.


03x16 War Without End, Part One

Babylon 5 Üssü'ne gelen bir yardım çağrısı tüm perseoneli şaşkınlığa uğratır. Çünkü mesajdaki sesin sahibi Susan Ivanova'dır ve yok olmak üzere olduklarını belirterek yardım istemektedir. Sinyalin kaynağı daha önce Babylon 4 ile karşılaşılan ve zaman anomalilerinin yaşandığı 14. Sektör'dür. Güvenlik şefi Garibaldi, neler döndüğünü anlamak üzere bölgeye gider. Uzun zamandır Minbar gezegeninde bulunan Sinclair ise, Entil'Zha (Kolcuların Lideri) ünvanını kazanmıştır. 900 yıl önce kendisine ithafen yazılmış bir mektubu okuduktan sonra Babylon 5 üssüne gitmeye karar verir. Delenn de aynı biçimde bir mektup almıştır. Sinclair ve Delenn diğer kolcularla birlikte Akyıldız'a binerek 14. Sektör'e doğru yola koyulurlar. Yolculuk sırasında Zathras da onlara katılır. (Bkz: 01x20) Amaçları, bin yıl önce Gölgeler'le yapılan savaşta kilit bir rol oynamış olan Babylon 4 İstasyonu'na ulaşmak ve tarihin olması gerektiği gibi şekillenmesini sağlamaktır. Eğer Babylon 4'ü Gölgeler savaşının yaşandığı zamana geri gönderemezlerse, 1000 yıl önceki savaşı Gölgeler kazanmış olacaktır ve bu da her şeyin sonu demektir. Ekip, tarihin değişmesine izin vermemek için kendisini mücadelenin içinde bulur. Ama John Sheridan için işler yolunda gitmez ve zaman dengeleyici aleti bozulunca kendisini Mollari'nin Centauri İmparator'u olduğu bir gelecekte bulur. Ayrıca İmparator Mollari tarafından, Centauri'nin sonunu getirmekle suçlanmaktadır.


03x17 War Without End, Part Two

Kolcu Birliği Babylon 4 İstasyonu'na girmeyi başarır; ama çalıştırdıkları zaman cihazında çıkan bir arıza nedeniyle 4 yıl geriye giderler. Bu sırada neler olup bittiğini anlamayan Babylon 4 mürettebatı çevreye yardım sinyalleri gönderir. Bu sinyali alan Sinclair komutasındaki Babylon 5 ekipleri (4 yıl önceki ekip) Babylon 4 üssüne gelir. Ama kolcu güçleri ne olursa olsun Babylon 4 üssünü bin yıl önceye göndermek için oldukça kararlıdır. Ama kolcular, üsde gerçekleşen kimi zaman dalgalanmaları sırasında geçmiş ve gelecekten anlık vizyonlar görmektedirler. Buna rağmen üsse yerleştirilen zaman cihazı çalıştırılır. Üssün büyük bölümü Komutan Sinclair ve ekipleri tarafından tahliye edilir. Kolcu güçleri de üssü terkeder. Geride Entil'Zha Sinclair ve Zathras kalmıştır. Entil'Zha Sinclair, zamanında Delenn'in kendisini insana dönüştürmek için kullandığı cihazı kullanarak kendisini Minbari'ye dönüştürür. Babylon 4 üssü bin yıl öncesine başarıyla götürülür. Artık bir Minbari gibi görünen Entil'Zha Sinclair ise, kendisini Valen olarak tanıtır. Böylelikle tüm bilmece çözülmüştür. Minbarilerin kutsal kişisi olan Valen, aslında zamanda geriye giderek bin yıl önceki gölgeler savaşının kazanılmasını sağlayan Entil'Zha Sinclair'den başkası değildir. 900 yıl sonra açılmak üzere gönderilen mektupları da kendisi yazmıştır.


03x18 Walkabout

Gölgeler'e ait gemilerin gerçekten de telepatlar tarafından etkisiz hale getirilip getirilemeyeceğini merak eden John Sheridan, yanına telepat Talia'yı da alarak Akyıldız'a binip Gölgelerin peşine düşer. İçinde üç tane telapat bulunan bir Minbari gemisi de kendilerine eşlik etmektedir. Ekip, gölgeler gemisinin bir bölgeye saldırdığı haberini alınca derhal olay yerine ulaşırlar ve teorilerinin haklı olup olmadığını test etmeye başlarlar. Gölgeler gemisi gerçekten de telepat Talia'nın yeteneği karşısında uzay boşluğunda öylece asılı kalır. Bunun üzerine ekip, gemiyi imha eder. Ama Akyıldız tüm enerjisini gölgeler gemisini yok etmek için harcadığından yirmi dakika boyunca geçit açamayacaktır. Bu esnada dört gölge gemisi daha ortaya çıkar ve Akyıldız'ın peşine takılır. Minbari telepatları gölgeler gemisinin üç tanesini engellemeyi başarır; ama dördüncüsü telepatlardan kurtulmayı başarıp Akyıldız'a saldıracakken olay yerine gelen G'Kar önderliğindeki birlikler tüm gölge gemilerini yok ederler. Artık gölge gemilerinin nasıl yok edilebileceği keşfedilmiştir. Öte yandan Dr. Stephen Frenklin, güzel bir şarkıcı hanımla birliktelik yaşamaya başlar; ama onun hasta olduğunu sonradan öğrenecektir. Ayrıca öldürülen Kosh'un yerine yeni bir Vorlon Büyükelçisi atanmıştır.


03x19 Grey 17 Is Missing

Sinclair'in yerine kolcuların başına geçecek olan Delenn için Babylon 5 İstasyonu'nda bir tören yapılması kararlaştırılır; ama soylu Minbari savaşçısı Neroon, Delenn'in Entil'Zha olmasını kabul etmez. Neroon'a göre Entil'Zha ünvanını alabilmek için kişinin savaşçı sınıfından olması gerekmektedir. Lennier, Neroon'un niyetinden şüphe eder ve Delenn'e bir kötülük yapmasını engellemek için kolcu Marcus'tan onu durdurmasını ister. Bunun üzerine Marcus, Neroon'a meydan okur ve aralarında bir dövüş başlar. Dövüşü Neroon kazanır; ama yaptıklarından pişmanlığa düşerek Marcus'u öldürmez. Böylelikle tören düzenlenir ve Delenn resmi olarak Entil'Zha ünvanını alır. Öte taraftan güvenlik şefi Garibaldi, ansızın üsden kaybolan bir teknisyeni araştırırken kayıtlarda olmayan gizli bir kat keşfeder. Bu kat, bir tarikat tarafından kullanılmaktadır. Ayrıca katta Zarg adı verilen çok tehlikeli bir yaratığın olduğunu ve teknisyenin de bu yaratık tarafından öldürüldüğünü keşfeder. Ama Garibaldi, zekasını kullanarak yaratığı alt etmeyi başarır.


03x20 And the Rock Cried Out, No Hiding Place

Lord Refa ve Bakan Virini Babylon 5 üssüne gelir. Bakan Virini, Mollari ile Refa aileleri arasında gitgide artan rekabet ve düşmanlığın bitmesini istemektedir. Ama iki taraf da buna gönüllü değildir. Bakan Virini, hangi aileyi destekleyeceğine karar vermek için görüşmeler yapacağını açıklar. Bu gelişme sonrası Londo Mollari, yardımcısı Vir'e G'Kar'a gitmesini ve ona Na'roth'un Narn anavatanında tutsak olduğunu söylemesini ister. Vir, bunun G'Kar'ı ele geçirmek için düzenlenmiş bir plan olduğunu düşünerek Mollari'nin teklifini reddeder. Ama Mollari, Vir'i tehdit ederek ona istediğini yaptırır. Amacı Bakan Virini'yi etkilemek ve onu kendi safhına çekmektir. G'Kar, eski ateşesi Na'Roth'u kurtarmak için Narn Anavatanı'na gider. Ama Lord Refa, Mollari'nin bir şeyler yaptığından şüphelenerek Vir'i kaçırır ve bir telepat kullanarak Vir'in zihnini okur. Mollari'nin planını öğrenerek kendisi de bir plan yapar. Amacı G'Kar'ı Mollari'nin adamlarından önce yakalamak ve prestij kazanmaktır. Lord Refa, adamlarıyla birlikte G'Kar'ı yakalar; ama adamları bir anda çekip gider. Narnlar ise Lord Refa'yı öldürür. Her şeyin en başından beri Mollari'nin bir planı olduğu ortaya çıkar. Mücadeleden Mollari galip çıkmıştır.


03x21 Shadow Dancing

John Sheridan, Gölgelerin saldırı stratejisini çözdüğünü düşünerek, bir sonraki muhtemel saldırı bölgesine bir istihbarat ekibi gönderir. Bu ekibin başında Susan Ivanova ve Marcus bulunmaktadır. Bölgede pusuya yatıp beklemeye başlayan ekip, gölgeler ırkına ait bir ön araştırma ekibi tarafından farkedilir ve girdiği çatışmada güç kaybeder. Bu esnada ortaya çıkan yüzlerce Gölgeler gemisi saldırıya geçer. Ama öncü birliğin gönderdiği sinyal sayesinde Sheridan ve Delenn önderliğindeki ittifak derhal bölgeye ulaşır ve büyük bir savaş başlar. İki taraf da ciddi kayıplar verir; ama buna rağmen ittifak, gölgelere karşı unutulmaz bir zafer kazanmıştır. Tüm bu gelişmeler, Babylon 5'ı açık hedef haline getirmekte ve John Sheridan'ı endişelendirmektedir. Artık herkes, Gölgelerin üsse ne zaman saldıracağını merak etmeye başlamıştır. Ama Gölgeler, kimsenin aklına gelmeyecek bir planla, yıllar önce gölgelerin gemisine saldırması sonucu yaşamını yitirdiği sanılan John Sheridan'ın eşi Anna Sheridan'ı Babylon 5 İstasyonu'na yollar. Öte yandan kendini aramayı sürdüren Dr. Stephen Frenklin, birine yardım etmeye çalışırken bıçaklanarak yaralanır. Ama kendini toparlamayı başaracak ve tekrar eski görevine geri dönecektir.


03x22 Z'ha'dum

Beklenmedik şekilde Babylon 5 İstasyonu'na gelen Anna Sheridan derhal tıbbi kontrollere tabii tutulur; ama Dr. Stephen Frenklin, bu kişinin kesinlikle Anna Sheridan olduğunu teyit eder. Yaşanan bu şaşırtıcı gelişme en çok John Sheridan'ı sarsmıştır. Ne yapacağını ya da neye karar vermesi gerektiğini bir türlü kestiremez. Tam anlamıyla aklı karışmıştır. Anna Sheridan, ona birlikte Zha'Dum'a gitme teklifinde bulunur. Ayrıca hayatının güvence altında olacağına dair söz verir. Anna Sheridan'a göre, Gölgeler çok gelişmiş bir ırktır ve önemli bir amaç uğruna hareket etmektedir. John Sheridan, tüm riskleri göze alarak Anna Sheridan ile birlikte Zha'Dum'a gitmeye karar verir. Akyıldız'ı yörüngede bırakıp gezegene bir mekikle inerler. Onları Morden ve Justin karşılar. John Sheridan'a, Gölgelerin bin yılda bir ortaya çıkıp savaşlar başlatarak evrime katkıda bulundukları anlatılır. Çünkü gölgeler ırkına göre, evrimin ve gelişmenin kilit noktası mücadele etmektir. Bu sayede güçlüler hayatta kalıp gelişirken, zayıflar ise yok olmaktadır. John Sheridan'a, kendileriyle birlik olması teklifinde bulunurlar. Ama Sheridan bu teklifi kabul etmez ve verdiği bir komutla gezegen yörüngesinde bulunan Akyıldız, Gölgeler Irkının bulunduğu yerleşim alanına intihar uçuşu yapar ve her yer cehenneme döner. John Sheridan ise kendisini bir boşluğa bırakmıştır. Yaşayıp yaşamadığı bilinmemektedir. Öte yandan bu görüşmeler sürerken ansızın Babylon 5 çevresinde beliren Gölge Gemiler, Akyıldız'ın intihar dalışının ardından ortadan kaybolurlar; ama Garibaldi de mekiğiyle bir Gölge Gemisine tutunarak onlarla birlikte gitmiştir.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder