12 Nisan 2012 Perşembe

Babylon 5 Bölüm Özetleri, 5. Sezon


1. SEZON 2. SEZON 3. SEZON 4. SEZON 5. SEZON

Not: İzlemediğiniz bölümün özetini okumamanız tavsiye edilir.

05x01 No Compromises


Yıldızlar İttifakı'nın başına geçen John Sheridan için, Babylon 5 İstasyonu'nda bir yemin töreni düzenlenecektir. Ama törenin düzenlenmesine az bir süre kala, üzerinde "Babylon 5 için özel teslimat" notu yazan bir ceset bulunur. Ayrıca kaynağı saptanamayan ve tehdit içerikli bir mesaj da gönderilmiştir.Bu gelişmeler üsde güvenlik önlemlerinin arttırılmasına neden olur. Ayrıca çoğu kişi törenin ertelenmesi gerektiği fikrindedir. Ama John Sheridan buna karşı çıkar ve törenin zamanında yapılmasını ister. Susan Ivanova'nın yerine gelen üssün yeni komutanı Elizabeth Lochley de John Sheridan'a destek olur. Bunun üzerine tören hazırlıklarına başlanır. Öte yandan Psi Birliği'nden ayrılmış olan bir grup telepat, Babylon 5'a yerleşmek istemektedir. Bu nedenle üs komutanı Elizabeth Lochley'den izin isterler. Söz konusu telepat grubundan bir genç, John Sheridan'a suikast düzenleyecek kişiyi tesadüfen farkeder; ama suikastçi genç telepatı vurarak yaralar. Her şeye rağmen tören başlamıştır. Bu esnada kılık değiştirerek törene sızan suikastçi, yaraladığı genç telepatın salona gelip kimliğini teşhir etmesi üzerine oradan hızlıca kaçar. Garibaldi, çok geçmeden suikastçinin kim olduğunu bulmayı başarır. Adı John Clemens'dir. Clark iktidarında Muhaliflere işkence etmekten ve pek çok muhalifi öldürmekten aranan biridir. Clark'ın devrilmesiyle birlikte ortadan kaybolmuştur. Tüm yaşananlardan John Sheridan'ı sorumlu tutmaktadır. Ama güvenlik güçleri, emeline ulaşamadan John Clemens'i etkisiz hale getirmeyi başarır. Hayatını üsse gelen telepatlara borçlu olduğunu düşünen Sheridan, onların Babylon 5 Üssü'ne yerleşme taleplerini onaylar.


05x02 The Very Long Night of Londo Mollari

Londo Mollari, yudumladığı içki sonrası fenalaşarak yere yığılır. Yardımcısı Vir, onun zehirlendiğini düşünmektedir; fakat Mollari'nin kalp krizi geçirdiği anlaşılır. Mollari, komada geçirdiği süre boyunca kendi vicdanına bir yolculuk gerçekleştirir. Geçmişte yaptığı hatalar ve pişmanlıklarıyla artık yüzleşmek zorundadır. Onun bu zorlu yolculuğuna, Delenn'den Vir'e, Sheridan'dan G'Kar'a kadar pek çok kişi de katılacaktır. Mollari sık sık yaşamak istediğini vurgulasa da, bunu hak ettiğini kendi vicdanına kanıtlamaktan başka yapacak bir şeyi yoktur. Bu nedenle içsel dünyasının dehlizlerinde, kendisiyle yüzleşmek zorundadır. Ama Mollari bu sınavı başarıyla verecek ve yaptığı hatalar için G'Kar'dan özür dileyecektir. Böylelikle Mollari komadan çıkmayı başarır. Öte yandan Lennier, Kolcular'a katılmak istediğini belirterek Babylon 5 Üssü'nden ayrılır. Onun bu gidişi en çok Delenn'i üzecektir.


05x03 The Paragon of Animals

Barışçıl bir halk olan Enfililer'in gezegeni, belirli aralıklarla yağmacıların istilasına uğramaktadır. Enfililer, buna bir son vermek adına Yıldızlar İttifakı'na girmek ve korunmak istediklerini açıklarlar. Bir kolcu, onların bu istediğini iletmek üzere Babylon 5'a gelirken saldırıya uğrar; ama yaralı bir şekilde üsse varmayı başarır. Telepat Lyta Alexander, ölmeden önce kolcunun zihnini tarayarak gerçeği Sheridan ile paylaşacaktır. Sheridan, Enfililer'e yardım etmek için büyük bir filo oluşturmaya karar verir. Ama filoya pusu kurulmuştur ve üsde bunu bilen tek kişi Drazi büyükelçisidir. Kısa süre önce üsse yerleşen telepat grubundan bir kişi, Drazi büyükelçisinin zihninden geçenleri görür ve bunu yetkilerle paylaşır. Kısa bir araştırmadan sonra, tüm bu yağmalama işlerinin ardında Draziler'in olduğu anlaşılacaktır. Sheridan, Drazi büyükelçisini zorlayarak, Enfililer'e saldırmak için yola koyulan yağmacıları geri çağırttırır. Draziler, bunun bir daha yaşanmayacağına dair söz verirler. Bu gelişmelerin ardından tüm İttifak üyeleri, G'Kar'ın kaleme aldığı bildiriye imza atmaya ikna olurlar.


05x04 A View from the Gallery

Babylon 5 radarları üst uzaydan kendilerine doğru yaklaşan bir grup düşman gemisi tespit eder. Tüm görevliler bilinmeyen bu gemilere karşı önlem alsalar da, kolcu güçlerinin uzakta oluşu endişe yaratmaktadır. Derken gemiler gelir ve Babylon 5 güçleriyle çatışmaya girer. Düşmanın saldırısı başarıyla püskürtülür; ama bu saldırının yalnızca öncü bir dalga olduğu anlaşılacaktır. Asıl düşman filosu son hızla yaklaşmaktadır. Üsdeki siviller sığınaklara yerleştirilir. Düşman filosu göründüğündeyse büyük bir çatışma başlar. Babylon 5 İstasyonu aldığı darbelerle adeta sarsılmaktadır. Ayrıca düşman askerleri, gövdeye yarık açarak üsse sızmayı başarmıştır. Artık savaş hem üsün dışında ve hem de üssün içinde yaşanmaktadır. Delenn ve Sheridan ise, bir filikaya binerek üsden uzaklaşma fikrine sıcak bakmazlar. Çok çetin geçen çatışma esnasında, Kolculara ait Akyıldız filosu üssün imdadına yetişmeyi başarır ve savaş kazanılır. Pek çok kayıp verilmiş ve maddi zarar oluşmuştur. Biz izleyiciler ise, bölüm boyunca anlatılan tüm bu olayları Mack ve Bo adlı 2 işçinin gözünden izleriz.


05x05 Learning Curve

Delenn'in daveti üzerine yanlarına iki adet de öğrenci alıp Babylon 5'a gelen iki Kolcu üstadı, son gelişmeler hakkında Delenn'e bilgi vermektedirler. Öte yandan bir süredir Babylon 5 Üssü'nde yasadışı işler yapan ve cinayetler işleyen bir çete türemiştir. Acemi kolcular üssü gezerken bir kadının yardım çığlığını duyarlar. Acemilerden biri kadına yardım etmek için koşarken, diğeri olaya karışmamayı yeğler. Yardıma giden acemi, söz konusu çetenin üyeleri tarafından ağır şekilde dövülür ve acilen üs hastanesine kaldırılır. Bu gelişmeyi öğrencileri için bir derse dönüştürmeyi isteyen Kolcu üstadları, gerekli izinleri alabilmek için yetkili mercilere başvururlar ve kendilerine istedikleri izin verilir. Bunun üzerine dayak yiyen ve yaralanan öğrenci, korkusunu yenmesi için çetenin lideriyle adil bir şekilde dövüştürülür.


05x06 Strange Relations

Bester önderliğindeki bir grup Psi Birliği ekibi Babylon 5 İstasyonu'na gelir. Amaçları, üsde kalan yurtsuz telepatları yakalayarak dünyaya götürmektir. Sheridan bu duruma itiraz etse de, her şeyin yasal olması elini kolunu bağlamaktadır. Telepat Lyta Alexander, yurtsuz telepatlara elinden gelen yardımı yapar; ama Psi Polisleri üs görevlilerinden de destek güç alarak avlarını teker teker yakalamaya başlamıştır bile. Bester'ın üsse geldiğini duyan Garibaldi, bir anda sinirden çılgına döner ve Komutan Elizabeth Lochley'in ofisini basar. Bunun üzerine komutan, Garibaldi'nin Bester üsden gidene kadar alıkonulması emri verir. Bu sırada Psi Polisleri tüm yurtsuz telepatları yakalamayı başarır; ama bu durum Elizabeth Lochley'in içine sinmemiştir. Bir yasal talimattan yararlanarak telepatları Bester'a teslim etmez; ama bu yalnızca 60 gün sürecektir. Öte yandan G'Kar, Delenn'in önerisiyle Londo Mollari'nin başmuhafızı olarak Centauri Prime'a gider.


05x07 Secrets of the Soul

Dr. Stephen Frenklin, ırklar arası tıb çalışmalarına devam etmektedir. Bu nedenle tüm ırkların genetik kayıtlarını toplamaktadır. Bu ırklardan biri de Hyachlar'dır. Hyachlar, tereddüt etseler de genetik kayıtlarını vereceklerini açıklarlar. Fakat Dr. Stephen Frenklin, kendisine gönderilen kayıtları incelediğinde ilginç bir şeyle karşılaşır. Hyachlar, 7000 yıllık bir geçmişe sahip olmalarına rağmen, uygarlıklarının son 800 senesine ait kayıtları göndermişlerdir. Dr. Frenklin bunun nedenini merak ederek bir inceleme başlatır ve şaşırtıcı bir gerçekle karşılaşır. Hyachlar, kendileri gibi aynı gezegende evrimleşmiş olan Hyach-Dohlar'ı soykırıma uğratmışlar ve bu gerçeği gizlemek için de resmi tarihlerini değiştirmişlerdir. Fakat onların bu tutumu kendi türlerini de yok oluşa doğru sürüklemektedir. Öte yandan üsdeki yurtsuz telepatlarla, bir grup insan arasında sonu şiddete değin uzanacak olaylar yaşanır. Ayrıca, telepatların Vorlonlar tarafından yaratıldığı da günyüzüne çıkar.


05x08 Day of the Dead

Brakiri ırkının önemli dinsel günlerinden biri olan "Ölüler Günü" yaklaşmaktadır. Bu nedenle Brakiriler, bu önemli günü layıkıyla kutlayabilmek için üsde hazırlıklara başlarlar. Ayrıca üssün bir bölümünü bir günlüğüne satın almak istemektedirler. Komutan Elizabeth Lochley, ilk başta bu fikre sıcak bakmaz; ama daha sonra karşılıklı ilişkilerin gelişimini de göz önüne alarak ikna olur ve söz konusu bölgeyi bir günlüğüne Brakiriler'e satmaya karar verir. Geceyi üssün bu bölgesinde geçirenler, sevdikleri kişilerin ziyaretleriyle şaşırırlar. Üstelik bu ziyaretçilerin hepsi de ölüdür. Öte yandan üssün Brakiri bölgesiyle iletişimi tamamen kesilmiştir. Bölgeye tüm ulaşma çabaları sonuçsuz kalır; ama sabah olduğunda ziyaretçiler ait oldukları yere giderler ve her şey normale döner. Geceyi Brakiri bölgesinde geçirmiş olanlar, hayatları boyunca unutamayacakları bir deneyim yaşamışlardır. Ayrıca komutan Elizabeth Lochley, Sheridan'a Kosh'tan bir mesaj da getirmiştir.


05x09 In the Kingdom of the Blind

Babylon 5 Üssü'ndeki yurtsuz telepatlar, bir süredir tüm büyükelçileri gizli gizli taramaktadırlar. Amaçları onlara dair sırları öğrenip, bu sırları şantaj amacıyla kullanmaktır. Çünkü telepatlar kendilerine ait bir gezegen istemektedirler. Bu isteklerini, üs konseyinde de dile getirirler. Eğer istekleri yerine getirilmezse, ele geçirdikleri sırları açıklamakla tehdit ederler. Bu durum tüm üsde politik bir karmaşaya neden olur. Ayrıca telepatların bazı şiddet olaylarına karışması da bardağı taşıran son damla olmuştur. Babylon 5 güçleri tüm telepatları yakalama ve alokoyma emri alır. Ama telepatların büyük bir kısmı, bulundukları bölümü mühürleyerek kendilerini kilitlerler. Öte yandan Londo Mollari ve koruması G'Kar, Centauri sarayında esrarengiz olaylara tanıklık ederler. Vekilharçın, bilinmeyen bir yaratık tarafından kontrol altında tutulduğu anlaşılır. Ayrıca bir süredir sivil saldırılar düzenleyenlerin de Centauri gemileri olduğu görülmektedir.


05x10 A Tragedy of Telepaths

Telepatları, kendilerini kapattıkları bölmeden çıkarma işi başarılı olmaz. Bunun üzerine üsse gelen Bester, çalışmalara bizzat katkı sağlamaya karar verir. Dışarıda olan telepatlarsa, silah mazeninden zorla ele geçirdikleri silahlarla Babylon 5 güçlerine saldırırlar. Bester, gelişmeler üzerine Psi Birliği'nden takviye güç ister. Koyametin kopması yakındır. Öte yandan Londo Mollari ve G'Kar, Centauri sarayının ıssız bölümlerinden birinde bir Narn tutsağı bulurlar. Bu kişi zamanında G'Kar'ın ateşeliğini de yapmış olan Na'Toth'dur. 2 yıldır bir hücrede zincire vurularak hapsedilmiştir. G'Kar, bu manzara karşısında çok sinirlenir ve Mollari'ye onun serbest bırakılmasını söyler. Mollari, böyle bir yetkisi olmadığını belirtir; ama yine de bir yolunu bulup Na'Toth'u kaçırmayı başarırlar. İttifak üyesi gemilere düzenlenen saldırılarsa devam etmektedir. Karanlık bir güç, ittifakın birbirine düşüp yok olmasını istiyordur.


05x11 Phoenix Rising

Üsdeki yurtsuz telepatların bir grubu, içinde Garibaldi ve Dr. Stephen Frenklin'in de bulunduğu tedavi merkezini basar. Merkezdeki herkes rehin alınmıştır. Grubun sözcüsü, arkadaşlarının serbest bırakılmasını ve kendilerine bir gezegen bulunmasını talep ederler. Aksi takdirde rehineleri teker teker öldüreceklerini duyururlar. Bunun üzerine Byron, durumu kontrol altına alabilmek için Lyta Alexander'la birlikte kendilerini kapattıkları bölmeden kaçarlar. Amaçları, kimsenin zarar görmeden olayları sonlandırabilmektir. Byron tedavi merkezindeki durumu kontrol altına almayı başarır. ve Sheridan ile irtibata geçer. Byron, şiddet olaylarına karışmış herkesin teslim edileceğini; ama diğer telepatların üsden güvenli bir şekilde ayrılabilmelerinin temin edilmesini ister. Sheridan bu teklifi onaylar. Ama ne yazık ki telepatların tahliyesi esnasında Psi Birliği telepatları ile yurtsuz telepatlar arasında çatışma çıkar. Byron, diğer telepat arkadaşlarının güvenliğini sağladıktan sonra bir grup telepatla birlikte intihar edecektir. Öte yandan Garibaldi, Bester'ı öldürmek istese de başaramaz. Çünkü Bester, Garibaldi'nin zihnine bir engelleme mekanizması yerleştirmiştir.


05x12 The Ragged Edge

Garibaldi, kimliği belirsiz uzay saldırganlarının ardında kim ya da kimlerin olduğunu ortaya çıkarabilecek olan bir pilotu bulmak için Drazi anagezegenine gitmeye karar verir. Orada buluştuğu eski dostundan, konuyla ilgili bilgi alabileceğini düşünmektedir. Ama dostu bir saldırı sonucu öldürülür. Saldırganların peşine düşen Garibaldi ise feci şekilde tartaklanır. Saldırganların kimliğini ortaya çıkarabilecek tek kişi olan pilot ise bulduğunda çoktan öldürülmüştür. Garibaldi, gelişmeler karşısında Delenn'den yardm isteyerek Drazi ana gezegeninden kaçıp Babylon 5 Üssü'ne gelmeyi başarır. Elinde yalnızca tek bir kanıt vardır. Mollari, bu nesnenin Centauri İmparatorluk Muhafızlarına ait olduğunu söyler. Saldırıların ardından Centauri Prime'ın olduğu yavaş yavaş ortaya çıkmaya başlamıştır. Öte yandan Garibaldi, uzun zaman önce bıraktığı alkole tekrar başlar. Dr. Frenklin ise, Dünya Yabancı Baş Biyologluğu teklifini kabul ederek, dünyaya gitmeyi düşünmektedir.


05x13 The Corps is Mother, The Corps is Father

Psi Polisi Bester, stajyerler Lauren Ashley ve Chen Hikaru'yla birlikte birliğin merkez üssünde işlenen bir cinayeti araştırmaktadır. Katil zanlısının Harris adında bir psi öğrencisi olduğu anlaşılır. Cinayetten hemen sonra merkezden kaçarak Babylon 5 İstasyonu'na giden bir gemiye bindiği ortaya çıkar. Bunun üzerine Bester ve stajyerler doğruca Babylon 5'a giderler. Harris, Babylon 5'da kendisini bulabileceklerini bildiğinden, biraz para kazandıktan sonra başka bir yere gitmeyi planlamaktadır ve para kazanabilmek için de kumar oynar. Psi Polisleri, elde edilen delillerin ışığında Harris'in peşine düşerler. Katil, üsde de cinayetler işlemeye devam etmektedir. Bu sırada, Harris'i yakalamaya çalışan stajyer Chen Hikaru, Harris'in üsdeki ortağı tarafından bıçaklanarak öldürülür. Bester ve öğrencisi, zanlıyı yakalayabilmek için ayrıntılı bir inceleme başlattıklarında, Harris'e dair ilginç bir şey keşfederler. Harris, çok kişiliklidir. Bir kişiliği P-10, diğer kişiliği ise P-12 seviyesindedir. Bu bilginin de ışığında Psi Polisleri Harris'i yakalar ve birliğe geri dönerler.


05x14 Meditations on the Abyss


Delenn, Lenier'dan yardım ister ve ona Centauri bölgesindeki tüm hareketliliği araştırması emrini verir. Lenier, görevini yerine getirmek için kaptanlığını Enrique Montoya'nın yaptığı bir Akyıldız gemisine biner. Enrique Montoya, elinin altındaki tüm çaylakları eğitmek için onları pekçok sınava tabii tutar. Lenier, tüm sınavları başarıyla verir; fakat arkadaşı Findell, onun kadar başarılı olamamış ve umudunu yitirmiştir. Findell, eğitim sırasında intihara kalkışmış; ama Lenier tarafından son anda engellenmiştir. Kaptan Enrique Montoya, Findell'in içinde bulunduğu durumu farkeder ve kendisini daha uygun bir göreve atayacağını belirtir. Öte yandan, ittifak gemilerine düzenlenen faili çehul saldırılar devam etmektedir. John Sheridan, bu saldırıları yapanların en kısa sürede yakalanması gerektiğinin farkındadır. Aksi takdirde ittifaka duyulan güven sarsılacaktır. Garibaldi ise, eski kötü alışkına geri dönmüş ve içki şişeleri içinde yüzmeye devam etmektedir.


05x15 Darkness Ascending

Lenier, bazı şifreli sinyaller saptar ve bu ipucunun kendisini saldırganların kimliğine ulaştırcağına inanır. Bu nedenle Babylon 5'a dönmekte olan Akyıldız gemisinden gizlice ayrılarak şüphelendiği bölgelerde taramalar yapmaya başlar. Ama oksijeni gitgide tükeniyordur. Artık nefes alamamaya başladığı sırada yabancı bir gemi görür ve gizlice gemiye tutunup oksijen takviyesi yapar. Tutunduğu gemi ise, meçhul saldırgan gemilerden biridir. Yaşanan her şeyi kayıt altına alan Lenier, daha sonra gemiden ayrılır ve tekrar beklemeye başlar. Bir Akyıldız gemisi tarafından son anda bulunur ve Babylon 5 İstasyonu'na getirilir. Saldırıyı düzenleyen gemilerin Centauri gemileri olduğu anlaşılmıştır. Gölgelerin gidişiyle birlikte ortaya çıkan bazı karanlık güçler, Centauri imparatorluğu'nu eline geçirmiş gözükmektedir. Nihayet kanıtlara ulaşan Sheridan, acilen İttifak Konseyi'ni toplama kararı alır; ama Mollari bu toplantıya davet edilmemiştir.


05x16 And All My Dreams, Torn Asunder

Faili meçhul saldırıların Centauri güçleri tarafından yapıldığının anlaşılması üzerine, ittifak konseyinin toplanmasına karar verilir. Konseye, sorumlunun Centauri İmparatorluğu olduğuna dair kanıtlar açıklanır. Ardından Centauri Büyükelçisi Londo Mollari, konseye çağırılarak, ele geçen kanıtlarla ilgili olarak savunma yapması istenir. Mollari, kanıtların tatmin edici olmadığını belirterek tüm suçlamaları reddeder. Ama daha sonra konsey, Centauri güçlerinin silahsız ticaret gemilerine saldırdığını kanıtlayan video görüntülerini açıklar. Mollari bu kanıt karşısında devletiyle görüşmek istediğini bildirerek konseyden ayrılır. Centauri devleti, türlü bahanele ileri sürerek suçlamaları kesin bir dille reddetmektedir. Mollari, bu karışık olayı çözümlemek adına Centauri Prime'a gitmeye karar verir; G'Kar da ona eşlik edecektir. Çok geçmeden Centauri güçleriyle ittifak güçleri arasında bir çatışma yaşanır ve Sheridan, resmi olarak Centauri İmparatorluğu'na savaş açıldığını duyurur. Ayrıca Centauri, ittifak'tan çıkarılmıştır. Öte yandan sarayda bulunan Mollari, G'Kar'ın hapse atılmasına itiraz ettiği için kendisi de hücreye kapatılır. Artık işler çığırından çıkmıştır.


05x17 Movements of Fire and Shadow

İttifak güçleri ile Centauri İmparatorluğu arasındaki savaş devam etmektedir. Sheridan, savaşın büyüklüğü nedeniyle ellerindeki Akyıldız filosunun yetersiz olduğunu düşünmektedir. Bunun için Dünya-Minbari ortak yapımı gemiler üretme fikri ortaya atılır. Delenn, projeyi hayata geçirebilmek adına Minbar'a gitmek zorundadır; ama yolculuk esnasında Centauri gemileri tarafından farkedilerek vurulurlar. Lenier'in bacağı kırılmış, mürettabatın neredeyse tamamı ölmüştür. Öte yandan Drazi ve Narn generalleri, bu savaşı durdurmak için Centauri Başgezegenine saldırı kararı alırlar. Bu kararı öğrenen Sheridan, harekatı durdurmak için hemen yola koyulur. Öte yandan Dr. Stephen Frenklin ve Lyta Alexander, Drazi anayurdunda çok çarpıcı bir keşif yaparlar. Centauri gemilerinde mürettebat yoktur. Bir çeşit uzaktan kumanda edilebilen organik teknoloji kullanılmaktadır. Bu da Centauri ile karanlık güçlerin bağlantısını bir kez daha günyüzüne çıkarır. Ayrıca Drazi ve Narn güçleri Centauri Başgezegenini bombalamaya başlamışlardır bile.


05x18 The Fall of Centauri Prime

Drazi ve Narn gemilerinin saldırısına uğrayan Centauri Prime ağır hasara uğramıştır. Milyonlarca ölü ve yaralının olduğu tahmin edilmektedir. Centauri Vekilharcı, artık zamanının dolduğunu belirterek Mollari ile son görüşmesini yapar. Görev yaptığı süre boyunca kararları kendisinin vermediğini ve kontrolün karanlık güçlerde olduğunu itiraf eder. Boynuna yapışmış bir asalak tüm kararlarını yönlendirmektedir. Bu konuşmanın ardından Vekilharç ölür ve yerine Mollari geçer. Artık Londo Mollari, Centauri İmparatoru olmuştur; ama o da vekilharcın uğradığı akıbete uğrar. Karanlık güçler onu da etkisi altına almıştır. Mollari resmi olarak İttifak güçlerin teslim olmayı ve tazminat ödemeyi kabul eder. Öte yandan Lenier ve Delenn, Mollari'nin talimatıyla ölmek üzerelerken Centauri gemileri tarafından kurtarlır.


05x19 Wheel of Fire

Tekrar alkolün pençesine düşen Garibaldi, her geçen gün biraz daha kontrolünü kaybetmektedir. Bir toplantıya sarhoş katılması ise bardağı taşıran son damla olur ve Sheridan tarafından kendini toparlayana kadar açığa alınır. ,Kendisi de eski bir alkolik olan Komutan Elizabeth Lochley, Garibaldi'ye yardım etmek adına elinden gelen her şeyi yapar. Hatta gizlice Garibaldi'nin sevgilisine mesaj atarak üsse gelmesini bile sağlar. Bu ziyaretin Garibaldi'ye iyi geleceğini düşünmüşür. Öte yandan Dünya Merkezi'nden gelen bir mesaj üsde hareketli saatlerin yaşanmasına neden olacaktır. Mesaja göre, bir süredir Psi Birliği'ne yönelik yapılan terör faaliyetlerinin ardında Lyta Alexander olduğu anlaşılmıştır. Babylon 5 ekiplerinin görevi Lyta'yı yakalayıp dünyaya göndermektir. Fakat Garibaldi, Lyta Alexander'a bir teklif sunar ve anlaşmaya varırlar. Lyta dünyaya teslim edilmeyecekir; ama Garibaldi, svgilisinin şirketini kullanarak Psi Birliği'ni çökertme faaliyetlerine devam edecektir. Bunun karşılığında ise, Bester'ın zihnine monte ettiği ve onu öldürmesini engelleyen sinyal, Lyta Alexnader tarafından yok edilecektir. Böylelikle Garibaldi, Bester'dan intikamını alabilecektir. Ayrıca git gide dini bir figür haline gelen G'Kar, Lyta Alezander ile uzaklara gitmeye karar vermiştir. Diğer bir şaşırtıcı gelişme ise; Delenn'in hamile olduğunun anlaşılmasıdır.


05x20 Objects in Motion

Geçmişte Mars Direniş Hareketi'nin liderliğini yapmış olan Theresa Halloran Babylon 5 İstasyonu'na gelir ve Garibaldi ile görüşmek istediğini söyler. Theresa Halloran'a göre, bir kaç gün içerisinde Garibaldi ve sevgilisi öldürülecektir. Durumu öğrenen güvenlik güçleri çiftin odasını değiştirirler; fakat kiralık katil mesaisine başlamıştır bile. Güvenlik şefi Zack, bir plan kurarak kiralık katili yakalamayı başarır; ama karışıklık esnasında Garibaldi'nin sevgilisi vurulur. Dr. Frenklin, durumunun kritik olduğunu söylese de, Garibaldi'nin sevgilisi iyileşmeyi başarır. Garibaldi ise, bu sevindirici gelişme sonrası evlenmeye karar vermiştir bile. Aynı zamanda Garibaldi, kendilerini öldürmek için kiralık katili kimin tuttuğunu öğrenmek ister ve Lyta Alexander'dan yardım alır. Kendilerini öldürmek isteyenlerin, Garibaldi'nin sevgilisine ait şirketteki yönetim kurulu üyeleri olduğu ortaya çıkar. Garibaldi bu bilginin ardından, yönetim kurulundaki üyelerin icabına bakacaktır. Ayrıca çift,, Mars'a gitme kararı alarak Babylon 5'dan ayrılır. Üssü terkeden sadece onlar değildir. G'Kar ile Lyta Alexander da, keşif yolculukları için üsden ayrılırlar.


05x21 Objects at Rest

John Sheridan ve Delenn, ittifakın yapımı tamamlanan yeni merkezine yerleşmek üzere Minbar gezegenine gideceklerdir. Onların bu ayrılışı, üsdeki pek çok kişiyi derinden üzmektedir. Çift yolculukları için bir Akyıldız gemisine binerler. İlk başlarda her şey normal gibi gitse de, geminin silah soğutma sisteminde arıza çıkar. Mürettebattan birisi arızayı gidermek ister; ama başaramaz. John Sheridan, mürettebat elemanına yardım etmeye çalışırken ansızın kapı kilitlenir ve ikisi de içeride sıkışıp kalırlar. O esnada Lenier gelir. Sheridan Lenier'e kapıyı açmasını söyler; ama Lenier emre itaat etmeyerek oradan uzaklaşır. Daha sonra pişman olup geri dönmek istese de Sheridan odadan çıkmayı başarır. Lenier, ihanetin utancıyla gemiden ayrılarak kayıplara karışır. Öte yandan Minbar'a varan çift yeni merkeze yerleşir. Londo Mollari de, onları ilk gününde yalnız bırakmamıştır. Ama çiftin doğacak çocuklarına 16 yaşındayken açılmak üzere bir hediye verir. Hediyenin içinde gizlenmiş bir parazit olduğu anlaşılır. 16 yıl boyunca hediyenin içinde sinsice bekleyecektir. Bu işin arkasında karanlık güçler olduğu ortaya çıkar.


05x22 Sleeping in Light

Başkan John Sheridan, Lorien'in kendisine biçtiği ömrünün son demlerini yaşamaktadır. Ölümün yaklaştığını artık tüm benliğinde hissetmektedir. Ama son kez kadim dostlarıyla güzel bir gün geçirmek ve sohbet etmek ister. Bu nedenle, Garibaldi'den Ivanova'ya, Dr. Frenklin'den İmparator Vir'e kadar en yakın dostlarına birer davetiye gönderir. Davetiyeyi alanlar, John Sheridan'ı son kez görmek adına Minbar gezegenine gelirler. Eski dostlar, o gün mutlu ve güzel bir gün geçirirler. John Sheridan, ölümü uzakta beklemek ve karşılamak istediğini açıklar. Delenn, onun bu son isteğine karşı koymaz. Sheridan sabah güneş doğduğunda bir Akyıldız gemisine atlayarak uzaya açılır. İlk durağı elbette ki Babylon 5 olacaktır. Üsse vardığında büyük bir sessizlikle karşılaşır. Babylon 5 artık görevini tamamlamış ve bu nedenle imha edilmesine karar verilmiştir. Sheridan üsde Güvenlik şefi Zack ile de karşılaşır. İki dost bir süre sohbet ederler ve Sheridan, Gölgeler Savaşı'nı kazandıkları Coriana 6 bölgesine gitmek için üsden ayrılır. Onun ayrılışından kısa bir süre sonra da, Babylon 5'ın imhası gerçekleştirilir. Bir dönem daha böylece kapanmış olur. Coriana 6 bölgesine varan Sheridan, artık ölmek üzeredir; ama o esnada yanında Lorien belirir ve ona bir yolculuğunu tamamlayıp diğerine başladığını söyler. Beyaz bir ışık huzmesi Sheridan'ın gemisini kuşatır. Gemi daha sonra bulunmuş; ama Sheridan'a dair hiçbir ize rastlanmamıştır. Belki de evrendeki en büyük destanlardan birisi, bu şekilde sonlanmış olur.

SON...

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder