12 Nisan 2012 Perşembe

Babylon 5: Bir Bilimkurgu Efsanesi


İnsanoğlunun Üçüncü Çağı'nın başlangıcıydı. Dünya-Minbari Savaşı'ndan 10 yıl sonra. Babylon Projesi, gerçeğe dönüştürülmüş bir rüya idi. Amacı: İnsanların ve uzaylıların birlikte geçinebilecekleri bir yer yaratarak yeni bir savaşı önlemek. Diplomatlar, dolandırıcılar, girişimciler ve maceracılar için evden çok uzakta bir uğrak limanı. 2,5 milyon ton dönen metal içine sarılmış insanlar ve uzaylılar, gecenin içinde yapayalnız. Tehlikeli bir yer olabilir. Ama barış için son ve en iyi umudumuz. Bu, son Babylon istasyonunun öyküsüdür. Bu yerin adı: Babylon 5...


         Toplam 5 sezondan oluşan dizi, diplomasi ve entrikaları ele alır. Başından beri 5 sezon olacağı söylenmiştir. Bu yüzden olay kurgusu çok sağlamdır ve belli bir giriş-gelişme-sonuç örgüsüne sahiptir. Minbari ile İnsanoğlunun yaptığı savaştan 10 sene sonrasında geçer. Yıl 2258...  Minbariler savaşı kazanmakta iken nedeni bilinmez bir şekilde teslim olmuştur. Barışı pekiştirmek maksadı ile Babylon adı verilen, çeşitli ırkların bir araya gelebileceği bir istasyon yapılır. Bu istasyonların ilk 3'ü yapım aşamasında, 4.sü ise göreve başlamasından kısa bir süre sonra etkisiz hale getirilir. Dizinin konusu 5.sini kapsar.

       Dizinin mitolojisini anlayabilmek için tüm sezonlarını izlemek gerekiyor. İlk bölümler itibariyle sıkıcı gibi görünse de, ilerleyen zaman içerisinde kendinizi diziye fena kaptırmış bir halde buluveriyorsunuz. Tek eksik yanı görsel efektleridir. Çekildiği dönemdeki teknolojik yetersizlikler ve de yapımcıların diziye güvenmeyerek büyük bütçeler vermek istememesi yapımın görsel açıdan zayıf kalmasına neden olmuştur. Ama bu durum 3. sezonla birlikte ortadan kalkar ve daha kaliteli görsel efektler kullanılmaya başlanır. Çünkü artık dizi tutmuş ve yapımcıların güvenini kazanmıştır.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder