9 Nisan 2012 Pazartesi

Babylon 5 Bölüm Özetleri, 4. Sezon


1. SEZON 2. SEZON 3. SEZON 4. SEZON 5. SEZON

Not: İzlemediğiniz bölümün özetini okumamanız tavsiye edilir.

04x01 The Hour of the Wolf

Kaptan Sheridan ve Bay Garibaldi'yi kaybetmemizin üzerinden 7 gün geçti. Galiba bir şekilde Ivanova'yı da kaybettik. Sanki kalbinden bıçaklanmış ve ruhu o yaradan dışarı akmış gibiydi. Kendisini suçluyor. Aptalca, yıpratıcı ve insani bir tepki. Büyükelçi Mollari ise Centauri Başgezegeni'ne döndü ve güvenlik danışmanlığı olan yeni görevine başladı. Herhalde yeni işinden çok memnun. Ne de olsa hep istediği şeydi. Güç, unvan, sorumluluk. Ama bence, şu anda evrendeki en yalnız kişi o. Delenn yedi gündür ağzına tek lokma yemek koymadı. Oruç tutuyor, dua ediyor, bekliyor. Delenn inanıyor. Aramızda tek inanan o. Gölgeler şimdilik savaşmaya ara verdiler ve her yerde yaklaşan bir değişimin emareleri var. Bu değişimin iyi yönde mi yoksa kötü yönde mi olacağı bir muamma. Çünkü şu ana kadar hiç kimse çok önemli iki sorunun cevabını veremedi. Bay Garibaldi nerede? Ve Z'ha'dum'da Kaptan Sheridan'ın başına neler geldi? (G'Kar)

Herkes Komutan John Sheridan'ın Zha'Dum'da öldüğünü düşünmektedir. Büyükelçi Delenn ve Susan Ivanova, Bağımsız Dünyalar İttifakı'nı Sheridan için bir araştırma operasyonu düzenlemeye ikna edemezler. İttifak temsilcileri, Sheridan'ın öldüğüne inanmakta, yapılacak bir operasyonun gereksiz ve tehlikeli olduğunu düşünmektedirler. Ama telepat Lyta Alexander, eğer yaşıyorsa Sheridan'ın varlığını hissedebileceğini söyleyerek, Zha'Dum gezegeninin yörüngesine uçmayı önerir. Bunun üzerine Delenn ve Ivanova önderliğinde bir grup Zha'Dum gezegenine uçuş düzenler; ama elleri boş geri dönmek zorunda kalırlar. Öte yandan Centauri İmparatoru Cartagia, kişisel güç ve ihtirasları uğruna Gölgeler'le bir anlaşma yapmıştır. Bu durum Mollari'nin tepkisini çeker ve Vir'in yardımını da alarak İmparator Cartagia'yı ortadan kaldırmaya karar verir. Tüm bunlar yaşanırken, bölümün sonunda John Sheridan'ın hayatta olduğu görülür. Zha'Dum gezegenenin kasvetli ve kuytu köşelerinde hayatta kalmaya çalışıyordur. Daha sonra kendisine bir yabancı da katılacaktır.


04x02 Whatever Happened to Mr. Garibaldi?

G'Kar ve Marcus, kayıp olan Garibaldi'yi bulmak için tehlikeli bir maceraya atılırlar; ama işler pek yolunda gitmez ve G'Kar, Centauri askerlerince yakalanarak tutsak edilir. G'Kar'ı, imparatorun tahttan indirilebilmesi için iyi bir fırsat olarak gören Mollari, onunla geleceğe yönelik bir anlaşma yapar. Ayrıca Mollari, eğer her şey istediği gibi gider ve imparatoru alt edip tahtta kendisi oturursa, Narnlar'a  bağımsızlıklarını iade edeceğine dair söz verir. Öte yandan Garibaldi'nin, kimliği meçhul kimselerce alıkonulduğu ve sorguya çekilmekte olduğu anlaşılır. Bunun yanısıra, John Sheridan ve yanındaki yabancı, Zha'Dum'un alt katmanlarındaki mistik yolculuklarına devam etmektedirler. Milyonlarca yıldır yaşadığını ve ilk olduğunu belirten bu yabancı varlık, John Sheridan'dan zamana ve ölüme teslim olmasını ister. Aksi takdirde Sheridan, bu bilinmezlik çukurundan asla çıkamayacaktır. Sheridan ilk başlarda bu fikre dirense de, daha sonra kabullenerek boyun eğer. Büyükelçi Delenn ise, tüm kolcu filosunu toplayarak Zha'Dum gezegenine saldırmayı planlamaktadır.


04x03 The Summoning

İçinde Garibaldi'nin olduğu tahmin edilen bir geminin peşine takılan Babylon 5 güçleri, gemiden yanıt alamayınca ateş açarlar. Gemi çok geçmeden infilak eder; ama hemen öncesinde uzaya bir filika fırlatmıştır. Filikada Garibaldi'nin olduğu anlaşılır. Hemen üsse getirilen Garibaldi tedavi altına alınır. Susan Ivanova ise, Zha'Dum gezegenine saldırmadan önce, kendilerine yardım edebilecek kadim ırkları aramak üzere bir keşif yolculuğuna çıkmıştır. Yolculuk esnasında üst uzayda inşa edilmiş gizli bir alanın varlığını tespit ederler. Alanı yakından incelediklerindeyse, binlerce gemiden oluşan büyük bir Vorlon filosuyla karşılaşırlar. Vorlonlar, Gölgeler'i yok etmeye karar vermiştir ve bu uğurda önüne gelen her şeyi yakıp yıkmaya kararlıdır. Öte yandan John Shridan, adı Lorien olan yabancı varlıkla birlikte Babylon 5 İstasyonu'na gelir. Herkesin ölü sandığı Sheridan'ın bu ani gelişi, üsde tam anlamıyla bir şaşkınlık ve coşku yaratır. G'Kar ise, Centauri İmparatoru Cartagia'nın işkencelerine maruz kalmaya devam etmektedir.


04x04 Falling Toward Apotheosis

Vorlonlar, kurdukları büyük savaş filosuyla Gölgeler'in politikasına alet olmuş tüm kolonileri teker teker yok etmeye başlar. Babylon 5 İstasyonu, bu kolonilerden kaçan mültecilerle dolup taşmaya başlamıştır. John Sheridan Vorlonlar'ın bu hamlesine bir son vermek adına Vorlon büyükelçisini üsden göndermeye karar verir; ama büyükelçi güvenlik güçlerini geri püskürtür. Bunun üzerine Sheridan, kendi içinde kalmış olan eski büyükelçi Kosh'un günyüzüne çıkmasına ve şimdiki büyükelçiyle mücadele etmesine zemin hazırlar. Bu kapışma iki Vorlon'un da yok olmasına sebebiyet verir. Ayrıca Sheridan'ın Zha'Dum'da yaşadığı meçhul olaylar yavaş yavaş günyüzüne çıkmaya başlar. Sheridan gerçekte ölmüştür; ama Lorien'in kendisine verdiği yaşam enerjisiyle tekrar hayata dönmüştür. Ne var ki bu enerjinin onu en fazla yirmi yıl hayatta tutabileceği anlaşılır. Önündeki yirmi yılı, sevdiği kadın olan Delenn'le birlikte geçirmeye niyetlidir. Bu niyetinin bir belirtisi olarak da Deşenn'e nişan yüzüğü takar. İlişkileri evlilik yolunda ilerlemektedir. Londo Mollari ise, imparatoru ortadan kaldıracak olan planını uygulamaya sokar ve onu G'Kar'ın idam törenini Narn anayurdunda gerçekleştirme fikrine ikna eder. Ama ne yazık ki her geçen gün G'Kar işkenceye uğramaya devam etmektedir. Son olarak gözlerinden birinin oyulmasına karar verilmiştir.


04x05 The Long Night

Babylon 5 güçleri, Vorlonlar'ın Cariana 6 gezegenine bir saldırı düzenleyeceği bilgisine ulaşır. Söz konusu gezegende 6 milyar zeki canlı yaşamaktadır. Sheridan'ın, ne olursa olsun böylesi bir katliama izin vermeye niyeti yoktur. Bağımsız Gezegenler Topluluğu'nun da tam desteği alınarak büyük bir filo oluşturulur. Asıl amaçları, yem taktiği uygulayarak Gölgeleri de Cariana 6 bölgesine çekmektir. Böylelikle Vorlonlar ile Gölgeler'in birbirleriyle çatışması sağlanacaktır. Öte yandan Londo Mollari, G'Kar'ın idam töreni için Narn anayurdunda olan imparator Cartagia'yı ortadan kaldırmak için tüm hazırlıklarını yapar. İşler tam planlandığı gibi gitmese de sonuç olarak imparator öldürülür. İmparatoru öldüren kişiyse Vir olmuştur. Mollari, imparatorun ölümü üzerine başbakan ilan edilir. Mollari, G'Kar'a verdiği sözünü tutar ve Centauri güçleri Narn anayurdundan çekilir. Susan Ivanova ise, Vorlonlar ve Gölgeler'e karşı girişilen mücade için kadim ırkları aramaya devam ermektedir. Amacı bu mücadelede onların desteğini de alabilmektir.


04x06 Into the Fire

Babylon 5 ittifakı güçlerinin taktiği işe yarar ve Vorlonlar ile Gölgeler büyük bir çatışmaya girerler. İttifak güçleriyse her iki tarafa da saldırılar düzenlemeye başlar. Bu karmaşa devam ederken bir Vorlon gemisi Cariana 6 gezegenini yok etmek için harekete geçer. Bunun üzerine Sheridan kadim ırklara savaşa müdahil olma çağrısı yapar. Çağrıya karşılık veren 5 kadim ırk, savaş alanına gelerek Vorlon gemisini etkisiz hale getirir. Yaşanan çatışmanın boyutu destansı bir hal almaya başlamıştır. Vorlonlar ile Gölgeler'in binlerce yıldır neden savaştıkları da artık günyüzüne çıkar. Bu iki kadim ırk, başlangıçta genç ırkları yetiştirmek ve onları eğitmek için geride kalmıştır. Ama geçen süre zarfında birbirleriyle ideolojik ve saplantılı bir rekabete girmişler, galaksideki diğer ırkları da kendi rekabetleri için kullanmışlardır. Gölgeler kaosun, Vorlonlar ise düzenin savunucularıdır. Onların bu felsefi düşünce farkı zamanla şiddete dönüşmüştür. Galaksinin genç ırkları, artık bu mücadelenin bir parçası olmak istememektedirler. Genç ırkların kararlılığını gören Vorlonlar ve Gölgeler, geri dönmemek üzere galaksiyi terkederler. Artık savaş bitmiş ve galaksi genç ırklara kalmıştır. Ama onlara düşen de, kendilerinden sonra gelecek ırkları eğitmek ve yetiştirmek olacaktır.


04x07 Epiphanies

Dünya İttifakı Başkanı Clark, Babylon 5 İstasyonu'nun gitgide bir otoriteye dönüşmesinden endişe eder. Bu durumu engellemek ve Babylon 5'ın güvenilirliğini zedelemek adına gizli bir politikayı devreye sokmuştur. Amacı ilk olarak Bablon 5'a karşı kirli bir propaganda stratejisi uygulamak, ardında da Babylon 5'ı Dünya İttifakı gemilerine saldırmakla suçlamaktır. Psi Polisi Bester'ın üsse gelip durumu anlatmasıyla görevliler derhal bir eylem planı belirler. Plan kısa vadede işe yarar ve Başkan Clark'ın sinsi hamlesi engellenir. Öte yandan Bester'ın, artık boşaltılmış olan Zha'Dum gezegenine bir keşif uçuşu yapılması teklifi kabul edilir. Sheridan ve ekibi Zha'Dum'a vardıklarında, kimliği belirsiz bazı gemilerin gezegeni tahliye ettiklerini görürler. Delenn'e göre bunlar Gölgeler Irkının karanlık müttefiklerinden başkaları değildir. Tahliye sonrası Zha'Dum'da büyük bir patlama olur ve gezegen tamemen infilak eder. Gezegenden ayrılan karanlık güçlerinse Centauri bölgesine gittiğine dair bazı belirtiler ortaya çıkar.


04x08 The Illusion of Truth

Uzun zamandır Başkan Clark'ın ve resmi ideolojinin boyunduruğu altına girip tek taraflı yayınlar yapmaya başlamış olan ISN, Babylon 5 İstasyonu'na bir muhabir ekibi gönderir. Bu durum John Sheridan başta olmak üzere tüm üs personelini huzursuz eder. Ama gönderilen muhabirlerin başındaki isim olan Dan Randall, asıl amacının bağımsız bir yayın yapmak olduğunu ve bunun risklerini üstleneceğini bildirir. Bunun üzerine John Sheridan muhabirlerin üsde röportaj yapmasına izin verir. Fakat ne yazık ki haber yayına girdiğinde gerçekler de günyüzüne çıkar. Dan Randall tamamen taraflı bir haber hazırlamış ve üs personeli hakkında asılsız iftiralarda bulunmuştur. Durum karşısında herkes şaşkına döner. Çünkü yayınlanan haberde, John Sheridan'ın psikolojik sorunları olduğu ve tüm insan ırkını genetik değişime uğratarak Minbarileştirmek istediği iddia edilmiştir. Başkan Clark, başarılı bir hamleyle Babylon 5'ın kamuoyu nezdindeki itibarını ve güvenini sarsmayı başarmıştır.


04x09 Atonement

John Sheridan ile evlenme aşamasına gelen Delenn, Minbari konseyi tarafından sorguya alınır. Çünkü Minbari geleneklerine göre, bir Minbari'nin başka türden biriyle evlenmesi yasaktır. Konsey, hülya safhası adı verilen ve kişiye rüyalar gördüren bir işlemin ardından Delenn'i kendisini savunmaya davet eder. Delenn, hülya safhasında Gri Konsey üyeliğine değin varan eğitim sürecine dair pek çok rüyalar görür. Bu sırada Dünya-Minbari savaşının bir yanlış anlama sonucu çıktığını ve bu savaşta Delenn'in de payı olduğunu öğreniriz. Ayrıca Delenn'in Valen'in soyundan geldiği anlaşılmıştır. Valen yani Sinclair, zamanda geçmişe giderek Gölgeler'e karşı bir zafer kazanmış, burada evlenmiş ve çocukları olmuştur. Valen'in soyundan gelen tüm Minbariler aynı zamanda yarı insan DNA'sı taşımaktadır. Bu kişilerden biri de Delenn'dir. Minbariler arasında söz konusu gerçeği bilen ama saklayan kişiler bulunmaktadır. Delenn'in halka gerçeği anlatacağını söylemesi üzerine başka bir yol bulunur. Delenn'in, bir iyi niyet göstergesi olarak Sheridan ile evlenebileceği açıklanır.


04x10 Racing Mars

Dr. Stephen Frenklin ve Marcus, Dünya İttifakı'nın Babylon 5'a koyduğu ambargo nedeniyle Mars kolonisine giderler. Amaçları Mars Kolonisindeki direnişçilerle görüşmek ve bazı ticari anlaşmalar yapmaktır. Fakat yolculuk boyunca onlara eşlik etmiş olan Jack, ikili direniş temsilcileriyle buluşur buluşmaz kontrolünü kaybeder. Daha sonradan kendisinin bir çeşit parazitin etkisi altında kaldığı anlaşılır. Öte yandan üssün eski güvenlik şefi Garibaldi ve Komutan John Sheridan arasında adeta soğuk rüzgarlar esmektedir. Sheridan, yıllardır tanıdığı ve güvendiği Garibaldi'nin neden böyle davrandığına bir anlam veremez. Garibaldi ise Sheridan'ı kendini tanrı sanmakla suçlamaktadır. İki eski dostun ilişkisi birbirlerini yumruklamaya kadar varır. Onların arasındaki bu durum bazı kişilerin de dikkatini çekmiştir. Bu durumu fırsata çevirmeye kararlıdırlar. İşin ilginç yanıysa, Garibaldi de bu kimselerden taraf olmuştur.


04x11 Lines of Communication

Dr. Stephen Frenklin ve Marcus'un Mars'taki direniş temsilcileriyle gerçekleştirdikleri görüşmeler oldukça verimli geçer. Dünya İttifakı Başkanı Clark'ın faşizmine karşı tüm direnişçilerin Babylon 5 önderliğinde birleşmesi kararlaştırılır. Öte yandan Minbarilerin köklü siyasi ve toplumsal sistemleri her geçen gün biraz daha çöküşe ilerlemektedir. Bu çöküşü engellemek isteyen Forell, farkında olmadan karanlık güçlerden biri olan Drakhlar'la işbirliği yapmıştır. Ama Delenn bu tehlikenin farkına erken varır ve Drakhlar'ın saldırısını püskürtmeyi başarır. Bu gelişme onu, Minbar gezegeninde olup bitenleri daha yakından takip etmesi gerektiği fikrine sürükler ve Babylon 5'dan ayrılıp Minbar'a gitmeye karar verir. Öte yandan, ISN'nin Babylon 5'a yönelik karalama kampanyası devam etmektedir. John Sheridan bunun önüne geçebilmek ve doğruları aktarabilmek için Babylon 5 içerisinde bir yayın odası oluşurur. Amacı Babylon 5 üzerinden gerçek ve tarafsız yayınlar yaparak ISN'ye karşı koyabilmektir.


04x12 Conflicts of Interest

Komutan John Sheridan, Zack'a eski güvenlik şefi Garibaldi'ye ait telsiz, kimlik kartı ve silahları geri alması talimatı verir. Zack gölnülsüz de olsa bu emre uyar. Ama Garibaldi, Komutan Sheridan'ın bu tutumundan rahatsızlık duymuştur. Garibaldi'nin ortaklarıysa ona bir iş teklifinde bulunurlar. Kısa süre sonra üsse gelecek olan birinin korunması gerekmektedir. Garibaldi bu görevi kabul eder. Fakat Garibaldi, korumakla yükümlü olduğu kişinin eski sevgilisi Lisa olduğunu öğrenir. Garibaldi ve Lisa, peşlerinde bir telepat ekibinin olduğunu anladıklarında kendilerini heyecanlı ve tehlikeli bir koşuşturmanın içinde bulurlar. Garibaldi, tüm yaşananlara rağmen görevini başarıyla tamamlar ve Lisa'yı sağ salim üsden gönderir. Garibaldi'nin zekasından ve azminden etkilenen Lisa'nın zengin kocası, ona Mars'da çalışmak üzere bir iş teklifinde bulunur. Garibaldi bu teklife olumlu yanıt verir. Öte yandan Babylon 5, ilk televizyon yayınını başlatmıştır.


04x13 Rumors, Bargains and Lies

Bağımsız Dünyalar Topluluğu üyelerini bir araya getirmekte güçlük çeken John Sheridan, kendine özgü sinsi bir plan kurgular. Topluluk üyelerini uydurma kanıtlarla çok tehlikeli bir düşmanın yaklaştığına ikna etmeyi başarır. Endişeye kapılan taraflar, Kolcu gemilerinin kendi bölgelerinde devriye gezinmesine izin verirler. Bu gelişme Komutan John Sheridan'a tarifi imkansız bir sevinç yaşatır. Öte yandan Delenn, Minbariler arasında çıkan iç çatışmayı engellemek için savaşçı kastının önde gelen isimlerinden Neroon ile işbirliği görüşmelerine başlar. Gerek savaşçı kastı ve gerekse de din kastı birbirlerine sıcak davranmaz. Delenn, bunun karşılıklı güvenle aşılabileceğine ve ırkının iç savaştan ancak bu şekilde çıkabileceğine inanmaktadır. Neroon, Delenn'in teklifini kabul ettiğini duyurur; ama asıl amacının Delenn ve yandaşlarına dair stratejik bilgiler edinmek olduğu anlaşılır.


04x14 Moments of Transition

Minbariler arasındaki iç çatışmanın iyice kötüye gitmesi sonucu, ruhban sınıfının temsilcisi olan Delenn, savaşçı sınıfına teslim olduklarını açıklamak zorunda kalır. Ama son bir planı daha vardır. Canını vermeye hazır olan Delenn, tören sırasında, savaşçı sınıfın lideri Shakiri'yi de toplumu için canını feda etmeye çağırır. Shakiri, bu teklife uzun süre karşı çıkar; ama daha sonra boyun eğmek zorunda kalır. Delenn ve Shakiri, yıldız ışığı içinde yanmaya başlamışlardır. Shakiri, bu duruma daha fazla dayanamaz ve kendisini yıldız ışığı çemberinin içine atar. Oysa Delenn büyük bir fedakarlıkla yıldız ışığına direnmeye devam eder. Savaşçı sınıfın önde gelenlerinden Neroon, Delenn'in bu tutumundan etkilenir ve bir aydınlanma yaşar. Delenn'i yıldız ışığından çekip kurtarır; ama kendisi kül olmuştur. Bu yaşananlar sonunda Minbariler tekrar eski huzurlu günlerine geri dönerler. Gri konsey tekrar kurulur. Öre taraftan Lyta Alexander, ekonomik sıkıntılarından kurtulabilmek için iş arayışına girişir; ama çaldığı tüm kapılar yüzüne kapanacaktır. Baster, Lyta Alexander'ın bu çıkmazından yararlanır ve tekrar Psi Birliği için çalışan bir telepat olmaya ikna eder. Ayrıca, içinde savaş alanından kaçmaya çalışan binlerce masum kişinin bulunduğu bir gemi Dünya Güçleri tarafından imha edilmiştir. Bu gelişme karşısında çılgına dönen Sheridan, dünyaya savaş açmaya ant içer.


04x15 No Surrender, No Retreat

Clark yönetimine karşı savaş açan Babylon 5 güçleri, uzun zamandır Dünya İttifakı gemilerince ablukaya alınmış olan Proksima 3 kolonisine ani bir çıkarma yapar. Gezegen çevresinde konuçlanmış Dünya Gemilerine teslim ol çağrısı yapılır; ama bir kaç gemi bu çağrıya uymayarak ateş açar. Bunun üzerine bölgede geniş çaplı bir çatışma yaşanır. Çatışma esnasında kimi Dünya İttifakı gemileri Babylon 5 güçlerinin tarafına geçer. Çatışmayı kazanan Babylon 5 güçleri, faşist Clark ve yönetimine karşı tarihi bir zafer kazanmıştır. Başkan Clark'ın yönetimini tanımadığı için büyük zulümlere uğrayan Proksima 3 kolonisi ise tekrar özgürlüğüne kavuşmuştur. Bu gelişme, Babylon 5 yayınları tarafından tüm galaksiye duyurulur. Ayrıca kısa süre önce birbirleriyle savaş vermiş olan Centauri ve Narn hükümetleri de, Dünyaya karşı Babylon 5'ın yanında yer aldıklarını açıklarlar. Sheridan için sıradaki hedef Mars kolonisidir. Öte yandan Garibaldi ise, Mars'a yerleşme kararı alarak Babylon 5 İstasyonu'ndan ayrılır.


04x16 The Exercise of Vital Powers


Uzun zamandır önde gelen zenginlerden Edgars için çalışan Garibaldi, onun isteği üzerine Mars'a gitmiştir. Edgars, Garibaldi'nin samimiyetinden emin olmak için onu zihin taramasına tabii tutar. Garibaldi bu testi geçtiğindeyse, Edgars ona ne planladığını anlatır. Edgars, Dünya İttifakı Başkanı Clark'ın iktidardan indirilmesi gerektiğine inanmaktadır. Ama bunu şiddet kullanarak değil, belli bir sistem dahilinde gerçekleştirmek istiyordur. Bu amacına ulaşmak için de Garibaldi'den yardım ister. Çünkü eğer Clark durdurulmazsa telepatlardan bir polis gücü yaratacaktır ve bu ise kendisine mutlak bir otorite sağlayacaktır. Sheridan'ın Clark'a karşı giriştiği savaş, gerçekte Clark'ın işine yaramaktadır. Bu savaşı bahane göstererek pek çok despotik yasayı hayata geçirebilecektir. Edgars bunu önlemek için Sheridan'ın yakalanıp Clark'a teslim edilmesi gerektiğini belirtir. Bunu yapacak olan kişiyse Garibaldi'dir. Garibaldi teklifi kabul eder ve Sheridan'ı yakalayabilmek için babasını kullanmaya karar verir.


04x17 The Face of the Enemy

Garibaldi, Sheridan'a bir mesaj yollayıp babasının yakalandığını ve Mars'ta tutuklu bulunduğunu söyleyerek kendisine yardım edebileceğini açıklar. Bunun üzerine Sheridan, haberin doğruluğunu teyit ettirir ve Garibaldi'ye güvenerek yalnız başına Mars'a gider. Ama Garibaldi Sheridan'a tuzak kurmuştur. Sheridan Dünya İttifakı tarafından yakalanır. Bu gelişme karşısında Edgars hazırladığı planı tüm detaylarıyla Garibaldi'ye aktarır. Edgards, yalnızca telepatları etkileyen bir tür virüs geliştirmiştir. Bu virüs, solunum yoluyla bulaştığı tüm telepatları kendisine bağımlı hale getirmektedir. Virüse yakalanan her telepat belli aralıklarla virüsün panzehirini almak zorunda kalacaktır. Almayan telepatlarsa ölecektir. Bu da tüm telepatları kontrol altında tutabilme gücü demektir. Bu olayların ardından Garibaldi'ye dair gerçekler de gün yüzüne çıkmaya başlar. Meğer Garibaldi, kaybolduğu süre boyunca Psi Birliği tarafından alıkonulmuş ve kişilik değişimine maruz bırakılmıştır. Garibaldi, tüm bu zaman boyunca farkında olmadan Psi Birliği için çalışmıştır. Bester, Garibaldi sayesinde Edgars'ın planını öğrenir ve Edgars adamlarıyla birlikte ortadan kaldırılır. Garibaldi ise tekrar eski haline döndürülüp bırakılır. Ama artık o Babylon 5 için bir haindir.


04x18 Intersections in Real Time

Dünya İttifakı tarafından yakalanan John Sheridan, bilinmeyen gizli bir üsde sorguya çekilir. Aynı zamanda sürekli olarak çeşitli işkencelere de maruz kalan Sheridan, kesinlikle teslim olmayacağını ve hazırlanan itirafnameyi imzalamayacağını belirtir. Bu tutumu kendisine uygulanan işkencenin dozajını her geçen gün daha da arttırmaktadır. George Orwell'ın 1984 adlı romanındaki olayları aratmayan bir yönteme tabii tutulan Sheridan, ne pahasına olursa olsun direnmeye ve mücadele etmeye kararlıdır. Açlık... Susuzluk... Psikolojik baskı... Zehirlenme... Sheridan tüm bu zorbalıklara karşı duruşundan taviz vermez. Bunun üzerine kendisini başka bir odaya naklederler. Sheridan burada öldürüleceğini düşünmektedir; ama getirildiği bu yeni odanın da diğerinden farksız olduğunu anlar. Tüm sorgulama işlemleri en başından tekrar uygulamaya sokulmuştur.


04x19 Between the Darkness and the Light

Garibaldi Mars'daki direniş güçleri tarafından yakalanır. John Sheridan'a ihanet ettiği düşünüldüğü için infazına karar verilir; fakat Garibaldi yaptıklarından sorumlu olmadığını ve Psi Birliği tarafından kullanıldığını belirtir. Bunun Lyta Alexander, Garibaldi'nin doğru söyleyip söylemediğini anlayabilmek için onu tarar ve herkes Garibaldi'nin doğru söylediğine ikna olur. Bu gelişmeden sonra Garibaldi, Dr. Stephen Frenklin ve Lyta Alexander, yeraltı tünellerini kullanarak John Sheridan'ı tutsak edildiği yerden kurtarmaya karar verirler. Zorlu bir mücadelenin ardından Sheridan kurtulur. Öte yandan Susan Ivanova önderliğindeki Babylon 5 güçleri, Dünya İttifakı gemileriyle mücadelelerine devam etmektedir. En önemli hedeflerden birisi de Mars kolonisidir. Ama Dünya İttifakı, son derece gelişmiş gemilerle onlara pusu kurmuştur. Herkes bu çatışmanın zorlu geçeceğinin farkındadır. Ama Susan Ivanova, büyük bir cesaret ve liderlik örneği göstererek filosunu başarıyla yönetir. ve zafer kazanır. Ne var ki çatışma esnasında ağır şekilde yaralanmıştır. Doktorlar en fazla bir hafta ömrünün kaldığını belirtirler. Tekrar filonun başına geçen John Sheridan hem Ivanova'nın intikamını almaya ve hem de Mars'ı özgürleştirmeye kararlıdır.


04x20 Endgame

Ve son perde... John Sheridan komutasındaki Babylon 5 güçleri, ayrıntıları önceden düşünülmüş bir planla Mars yörüngesine sıçrarlar. Dünya İttifakı gemileri, içlerine gizlice yerleştirilmiş telepatlar nedeniyle birer birer arızalanmaya başlar. Tüm gemiler etkisiz hale getirildikten sonra, Babylon 5 güçleri rotasını Dünyaya çevirir. Dünyaya vardıklarında ise, savunma uyduları devreye girer ve üstlerine ateş açmaya başlar. Filo, savunma uydularının büyük bölümünü yok eder; ama geriye kalan uydular dünyayı hedef almaya başlayınca herkes şaşırır. Dünya İttifakı Başkanı Clark, mağlubiyet sonrası başına gelecekleri bildiği için intihar etmiş ve kendisiyle birlikte dünyayı da yok oluşa sürüklemek istemiştir. John Sheridan'ın komuta ettiği Agamemnon'un ateş gücü çatışma esnasında bozulur. Bunun üzerine Sheridan, dünyaya nişan almış olan son savunma uydusuna intihar dalışı yapılması emrini verir; fakat ansızın ortaya çıkan Apollo gemisi, uyduyu yok eder. Böylelikle Clark devri de kapanmış olur. Artık dünya özgür ve bağımsızdır. Sheridan ise dünyanın yeni kahramanı olur. Öte yandan Marcus, Ivanova'nın hayatını kurtarmak için bir bedenden diğerine yaşam enerjisi aktaran cihazı kullanır.


04x21 Rising Star

Clark intihar etmiş ve faşist yönetim sona ermiştir. John Sheridan dünya güçlerine teslim olur. Dünya İttifakı'nın yeni başkanı Susanna Luchenko, John Sheridan'a görevinden istifa ederse, tüm Babylon 5 personeline af getirileceğini söyler. Bunun üzerine John Sheridan istifa edeceğini açıklar. Delenn, Mollari ve G2Kar ise, diğer bağımsız dünyalar topluluğu üyeleriyle önemli ve tarihi bir karara varırlar. Bu karara göre, tüm galakside barışı ve huzuru sağlayacak olan geniş kapsamlı bir örgüt kurulacaktır. Delenn, John Sheridan'ın istifasını açıkladığı basın toplantısında, bu örgütün lideri olarak John Sheridan'ın seçildiğini duyurur. Dünya İttifakı da bu örgüte destek vereceğini deklare eder. John Sheridan yeni görevine başlarken, Babylon 5'ın komutasınaysa Susan Ivanova getirilir. Ayrıca John Sheridan ve Delenn sade bir nikah töreniyle dünya evine girerler. Öte yandan Garibaldi, Mars'ta bir çetenin eline düşmüş olan eski sevgilisini kurtarmayı başarır.


04x22 The Deconstruction of Falling Stars

"Yaptıklarımızı ve daha önce söylediklerimi düşünüyordum. Ve merak ediyorum. Bizi bundan 100 ya da 1000 yıl sonra hatırlayacaklar mı?"

Sheridan'ın kendine sorduğu bu soru, zamanın çok ötesine atılan bir bakışla yanıtını bulacaktır. Tarih, iyilik ve doğruluk için yapılan her fedakarlığı, atılan her adımı, alınan her kararı ve çekilen her çileyi yazacak, oralarda bir yerlerde bu çabaları takdir eden birileri mutlaka bulunacaktır. Tarih, kendi yolunu izleyecek, zaman, kendi anlamına kavuşacak ve insanlık kendisi için yapılmış her iyiliği hatırlayacaktır.

Bu bölüm, Babil Projesi'nin başarısız olacağını düşünen herkese ithaf edilmiştir.
İnanç başarır.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder