Büyükelçiler

 G'Kar


Narn İmparatorluğu'nun Babylon 5 büyükelçisidir. Irkının ve devletinin çıkarları uğruna her şeyi yapmayı göze alabilecek bir yapıdadır. Zamanında kendilerini esir edip türlü ayak işlerine süren Centauri'lere karşı büyük bir düşmanlık ve nefret beslemekte, ırkının bir gün Centauri'lerden intikam alacağına inanmaktadır. Başlarda kendini düşmanlığı üzerinden tanımlayan basit ve kaba biriyken; başından geçenler ve bunlardan öğrendikleri daha sonra onu çok daha farklı ve bilge biri yapmıştır. Ayrıca doğuştan gelen şahane bir hitap yeteneğine sahip olup, izleyene her cümlesi ayrı bir keyif vermektedir.


  Londo Mollari


Babylon 5 İstasyonu'ndaki Centauri elçisi. Güç delisi, entrikacı, üçkağıtçı, kadın ve içki düşkünü tam bir Centauri'dir. Centauri Republic'in entrika ve şantaj dolu ortamında yetişmiştir. Üç karısı vardır ve üçünden de nefret eder. G'Kar'la sürekli birbirlerini yerler. Babylon 5'te elçi olduğu dönemde güç hırsı yüzünden bulaşmaması gereken adamlara bulaşmış, galaksinin başına büyük dertler açabilecek cinste hatalar yapmıştır.  Pişmanlık denizinde yüzer ama hiç pişmanlığı olmasın ister, neşeli görünür ama hüzne boğulmuştur.


 Kosh

Vorlon ırkını temsilen Babylon 5 İstasyonu'nda bulunan bir büyükelçidir. Tıpkı ırkı Vorlanlar gibi kendisi hakkında da uzun zaman boyunca doyurucu bilgi edinilememiş ve dizinin ileriki sezonlarına kadar gizemini korumayı başarabilmiştir. Kendilerini dış dünyadan ve zararlı atmosferden koruyabilmesi için bir çeşit organik giysi giyer. Üsdeki diğer büyükelçilerle fazla ikili ilişkilere girmemeyi yeğler. Kritik zamanlarda aldığı kritik kararlarla ortaya çıkabilecek olası kargaşa ve sorunları başlamadan önleyebilme konusunda uzmandır. Üssün kendine özel bir bölümünde ikamet eder.


Delenn

Babylon 5 İstasyonu'ndaki Minbari büyükelçisidir. Yaşamını mutlak bir Minbari dsiplini içerisinde idame ettirir. Çoğu zaman duyarlı, duygusal, saygılı, alçak gönüllü, düşünceli ve anlayışlı bir tavır içerisindedir. Diğer büyükelçilerin aksine çok gelişmiş bir uzlaşma kabiliyeti vardır. Uzlaşıyla çözülebilecek durumlarda, gereksiz bir davranış içerisine girmez. Çok sıkı bir hayat dsiplini içerisinde yaşayan Minbari ırkının tüm özelliklerini yansıtsa da, zaman zaman menfaatler doğrultusunda kuralları esnetebilen ve hatta çiğneyebilen ender Minbari bireylerindendir. 

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder