Dünyalı Karakterler

Jeffrey Sinclair

Babylon 5'ın ilk komutanı, commander jeffrey sinclair. Battle of Britain'den beri avcı pilotluğu yapan bir aileden gelir. Babylon 5'ın komutanlığını almasının sebebi dünya Minbari savaşının son muharebesi olan Battle of the Line'de yaşadığı deneyimdir (deneyimin tam ne olduğu spoilerdir.) İlk sezonun sonunda ilk insan elçisi olarak Minbar gezegenine atanır, yerini John Sheridan'a bırakır. Daha sonra Minbar'da Rangerler tabir edilen ve başta sadece minbari ve insan, sonra tüm ırkların üyelerinden oluşan ve amaçları shadowlara karşı savaşmak olan grubun liderliğini alır, Entil'Zha olur. Kendisi ranger kehanetinde "the one that was" olarak anılır.


                                                                                                      
John Sheridan

Diziye ikinci sezonda katılmıştır. Babylon 5 in esas oğlanıdır. Dünyalıların hatası sebebiyle başlayan Dünya-Minbari savaşında zafer kazanan tek komutandır. Dünya savaş gemileri minbari gemilerine yaklaşamadığından o da minbari gemisinin geçiş yoluna uzay mayını döşemiş Minbarilerin amiral gemisi Blackstar'ı yoketmiştir. Bu galibiyet Mibarileri daha da sinirlendirmiş Shreridan "Starkiller" lakabını almış ve Minbariler dünya kolonilerini es geçip direk dünyaya saldırmaya karar vermiştir.fakat Minbariler açısından tamamen çerezlik vaziyet olan dünya işgali Jeffrey Sinclair sayesinde birdenbire durmuştur. Tüm uzay dizileri içerisinde kahramanlık ve delilik açısından James T. Kirk'ten sonra gelir. Michael Garibaldi

Babylon 5 güvenlik şefi. Paranoyak bir kişiliğe sahiptir. Eski bir alkolik ve piyade astsubayıdır. Ortalamanın üstü bir pilottur. Daffy Duck ve Duck Dodgers hayranıdır (G'Kar odasındaki Daffy Duck posterinin şahsi bir tanrı olup olmasıdğını sorduğunda resmin Mısır Sinir Bozukluğu Tanrısına (Egyptian God of Frustration) ait olduğunu söylemiştir). Sınır tanımayan paranoyası sebebiyle istasyonun bütün sistemlerinde böcekleri vardır ve istasyonda olup biten her şeyi bilir.  Susan Ivanova

Babylon 5 istasyonunun ikinci subayı. Daha sonra Warlock sınıfı Destroyer Eas Titans'ın kaptanlığını yapmıştır. Sarkastik, sivri dilli, keçi gibi inatçı ve iflah olmaz bir kötümserdir. Annesi Psi Corps tarafından verilen telepati baskılayıcı ilaçlar nedeniyle intihara sürüklendiği için Psi Corps'tan nefret eder. Buna rağmen Babylon 5'in ilk sezonlardaki telepatı Talia winters ile aralarında bir şeyler vardır. Kendisi kronik bir Rustur, ayrıca Yahudidir. Hepsi bir arada, Babylon 5'ın ve bilimkurgunun en renkli ve sevilen karakterlerinden birini ortaya çıkarır.


 Dr. Stephen Franklin

Babylon 5'ın başarılı doktoru. Binlerce farklı canlı türünün bir arada yaşadığı Babylon 5 gibi bir yerde tüm tıp bilgilerini kullanarak elinden geleni yapmaya ve sorunları çözmeye çalışır. Ama yine de bu sanıldığı kadar kolay bir şey değildir. Fizyolojilerine dair yeteri kadar bilgi sahibi olunamayan canlıları kurtarmak adına didinir durur. Azimli, inatçı ve kolay kolay pes etmeyen bir kişiliği vardır. Bu özellikleri sayesinde pek çok olayın üstesinden gelmeyi başarmıştır. Ekip arkadaşlarıyla tam bir uyum içinde çalışmayı kendisine ilke haline getirmiştir; fakat zaman zaman kendisinin bile içinden çıkamayacağı tuhaf vakalarla karşılaşır.


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder