Filmler

IN THE BEGIIN THE BEGINNING

Aslında dizinin bitiminden sonra çekilmiş bir TV flimi ama dizinin öncesini anlatır. Konusu dizide sürekli bahsedilen Dünya-Minbari Savaşı anlatılıyor, ilk olarak izlenmenizi pek tavsiye etmem çünkü dizide ki bazı kilit olaylarıda burada anlatıyor. Bence dizi bittikten sonra izlemek daha uygun olur. Benim bu flimde en sevdiğim yanı savaş sahneleri ve diziyle olan kusursuz bağı. Nerdeyse hiçbirşey atlanmamış mesela Kaptan John J. Sheridan'a neden Yıldız Katili denildiğini burada daha net bir şekilde görüyoruz.


                                           
THE GATHERING


Dizinin Pilot bölümüdür ama TV flimi olarak geçer kısaca Babylon'u ve dizide ki grupları tanımamıza yönelik. Pek fazla anlatılıcak birşey yok, Babylon uzay istasyonunda yapılan yıldızlar arası bir toplantıyı anlatır desem herhalde sonrasını tahmin edersiniz.

                                        

THIRDSPACE 

Dizinin bitiminden sonra çekilmiştir diziye birşy katmaz ama Babylon geçen bir macera isteyenler seyretmelidir. Flim üst uzayda rastlantı eseri bulunan bir nesne ile başlar. Bilimadamları bunu araştırmaya başladıklarında 3. uzaya açılan bir kapı olabiliceğini düşünürler tabikide herkes buna sahip olmak ister çünkü üst uzayda 1-2 gün süren bir yolculuk üçüncü uzayda 1-2 saat sürebilicektir. Ama nesne Babylona getirildiğinde insanlar üzerinde garip bir etki yapmaya başlar, ve üçüncü uzaya olan kapı açıldığında da kimsenin beklemediği bir olay olur.



RIVER OF SOULS

Terk edilmiş bir gezegende araştırma yapan Arkeloglar Ruh Küreleri bulurlar. Babylon'a geldiklerinde küreler hiç beklenmedik bir şekilde davranmaya başlayarak insanları ele geçirirler buda yetmezmiş gibi ölümün kokusunu alan bir Ruh avcısı Babylon'a gelir. Flim için normal bir Babylon macerası denebilir yalnız önceki flimlerdeki bol savaş sahneleri bu flimde yok o yüzden biraz yadırganabilir ama konu olarak gerçektende güzel seyredince sıkılmazsınız ve Babylon'a olan özleminiz iyice artabilir.





A CALL TO ARMS

Savaş biteli uzun zaman olmuştur ve Kaptan John J. Sheridan artık dünyanın başkanı olmuştur. Minbari ve Dünya teknolojilerinin birleşimi olan 2 savaş gemisinin açılışını yapmak için giderken kendisine isimsiz bir mesaj gelir. Mesaj bir Tekno büyücüden gelmektedir ve yakındaki bir gezegene gitmesini söyler. Aynı olay başkalarının da başına gelir herkes söylenen gezegene gittiklerinde üzerinde hayat olan gezegenin tamamen yok olduğunu görürler. Herhalde bu flim spoiler vermeden bu kadar anlatılabilir ama gerçektende mükemmel bir flim olduğunu söylemeden geçemem. Aslında buna flimden çok bir pilot bölümde diyebiliriz çünkü bu flimdeki olayların sonucunda Crusade serisi başlıyor.



Babylon 5: The Legend of the Rangers

Dünyalı olmak zor olabilir. Diğer yaratıklar gibi olağandışı ısılara karşı dayanıklı olamazsınız ya da birçok çeşit atmosfer tabakasında nefes alamazsınız.Ve siz Interstellar Alliance Rangers'larından David Martel (Dylan Neal) iseniz kendinizi Ranger koduna karşı çıkmaktan alıkoyamazsınız, çünkü ancak böylece en olağan insancıl iç güdüye uyabilirsiniz; hayatta kalmak.

Bu flimin diğer adıda TO LIVE AND DIE IN STARLIGHT olması lazım.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder