Tanıtım


Babylon 5Nedir bu Babylon 5 ve bu diziyi diğerlerinden ayıran tarafı ne?

Bu seri için söylenecek o kadar çok şey var ki; ama en önemlisi şimdiye kadar yapılmış en etkileyici ve mükemmel senaryoya sahip olması denebilir. Dizi ilk başladığında sıradan bir bilimkurgu dizisi gibi görünüyor ama bir süre sonra evrenin o kadar kusursuzca ve dikkatli bir şekilde hazırlandığını anlıyorsunuz ki yaratılan evrene hemen kendinizi kaptırıyorsunuz. Sonra da yavaş yavaş savaşa hazırlanmaya başlıyorsunuz.

Babylon'a tür olarak Politik Bilimkurgu ve Savaş diyebiliriz. Babylon toplam 6 flim ve 2 diziden oluşuyor. Filmleriyle ilgili bilgileri "Filmler" sayfasından edinebilirsiniz.İnsanoğlunun Üçüncü Çağı'nın başlangıcıydı. Dünya-Minbari Savaşı'ndan 10 yıl sonra. Babylon Projesi, gerçeğe dönüştürülmüş bir rüya idi. Amacı: İnsanların ve uzaylıların birlikte geçinebilecekleri bir yer yaratarak yeni bir savaşı önlemek. Diplomatlar, dolandırıcılar, girişimciler ve maceracılar için evden çok uzakta bir uğrak limanı. 2,5 milyon ton dönen metal içine sarılmış insanlar ve uzaylılar, gecenin içinde yapayalnız. Tehlikeli bir yer olabilir. Ama barış için son ve en iyi umudumuz. Bu, son Babylon istasyonunun öyküsüdür. Bu yerin adı: Babylon 5...


Kısaca böyle başlıyor bütün hikaye. Dizi toplam 5 sezon 110 bölüm. 1. sezon sıradan bir bilimkurgu dizisi gibi gözükse de amacı bizi evrene hazırlamak ve cephelerin belirmeye başlamasıyla düşmanın nasıl yavaş yavaş ve sinsi bir plan hazırladığını göstermek. Beni burada en çok etkileyen şey diğer dizilerdeki gibi savaşın bir anda başlamaması, öncesinde uzun bir hazırlık safhasının çok güzel bir şekilde anlatılmış olması. Böylece kendinizi dizi ile beraber yavaş yavaş savaşa hazırlamaya başlıyorsunuz.


Dizi de senaryo o kadar etkileyici bir şekilde hazırlanmış ki bu kadar deliksiz bir seriye daha önce rastlamadım desem yeridir. Bir bölümde size mantıksız ve sırf komedi olsun diye anlatılmış gibi gelen bir olay ileriki bölümlerde o kadar ciddileşiyor ki 1-2 sezon sonra suratınıza bunu nasıl görmediniz diye resmen çarpılıyor. 1. Sezonun sonlarına doğru artık düşmanımızı görmeye başlıyoruz ve 2. sezonda bizzat tanışıyoruz ondan sonrada olaylar kopuyor. Ayrıca karakterler sürekli gelişme aşamasında diğer dizilerdeki gibi bir karakter nasıl başlarsa öyle gider mantığı yok.

Bu dizi için söylenebilicek olumsuz sözler herhalde diziyi seyrederken bazı arkadaşlar efektlerden rahatsız olabilir ama dizinin 1993 de başladığını düşünürsek ozamanın bilgisayar teknolojisinin sınırlarına göre karar vermek daha doğru olur ama efektlerin beni pek rahatsız etmediğini söyleyebilirim.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder